Изложбата на младия художник Драгомир Костадинов, озаглавена “Фрагментация“, пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в “специалното” огледало на безкрайността.
Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно, те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции.
Експериментът на автора при използването на подобен калейдоскопичен подход е опит да надгради собствения си стил. До момента той е работил главно в сферата на скулптурата и с този проект прави крачка към инсталацията. “Фрагментация" може да бъде приобщена към всички онези съвременни произведения, много по-значими от техния краен облик и в които водещо е преживяването.
Повече за експозицията и автора, разказа в предаването “Радиокафе“ Цветелина Анастасова - куратор в Национална галерия "Квадрат 500", която разкри, че това е първата изява на автора там.
“Млад, съвременен автор, за когото е трудно да се сложи някаква рамка, трудно е да се каже дали е живописец, дали е скулптор, защото е изцяло вдъхновен от стриййт арт-а.
Не технологията с която прави своите произведения го дефинира като автор, а това, което го дефинира са темите, които го вълнуват и начинът, по който решава да ги покаже пред публиката“, обяснява кураторът.
В неговото изящно и тихо присъствие като автор, мога да кажа, че той прави нещата по вътрешна необходимост, преди да ги адресира към каквато и да била таргет публика, посочва Цветелина Анастасова.
По думите й, в начина си на себеизразяване, Костадинов не мисли за крайния зрител, а по-скоро за това, което него го движи като автор.
Проектите на Драгомир Костадинов – PXRN, член на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists от нейното създаване през 2015 към Сдружението с нестопанска цел “Синергия“, повдигат темите за творчеството, за човешките страхове и фобии, за възможностите, за ограниченията, които сами си налагаме, но за които често сме склонни да обвиняваме околната среда, обществото, изкуствения интелект.
Тези теми са както актуални, така и неудобни, каквито са и творбите на Драго. Те ни привличат и веднъж навлезли в същността им, виждаме собственото си отражение в самотното ни, обезпокоително и несигурно съществуване.
Проектът е финансиран по програма “Визуални изкуства” (2023) на Министерството на културата.
Още подробности завизуалната арт инсталация на Драгомир Костадинов, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..