Под наслов "Новите хоризонти на технологиите" днес в София (в сградата "Джон Атанасов" в София Тех парк) се провежда най-голямото събитие за иновации в технологиите и роботиката у нас - "Robotics Strategy Forum-2024" (RSF2024).
Това е шестото издание на форума, съобщи пред БНР-Радио София Йонко Чуклев, съосновател на Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРАи), част от организаторите на събитието.
"Голяма част от конференциите, които залагат на машини, роботи така нататък, обикновено привлича мениджъри и професионалисти инженери. Идеята ни е да привлечем и млади хора към технологиите, да видят потенциала и съответно да намерят и те своето място в тях и в този нов свят с изцяло нови хоризонти, да се реализират тук. Мисля, че България също се ориентира вече към създаване на високотехнологични продукти."
В страната съществуват около 50 клуба по роботика, но на някои места „искрицата е към загасване“ поради финансови или други причини. Затова членове на сдружението оказват подкрепа, включително и с ментори.
В асоциацията членуват над 80 компании и те осъзнават, че инвестициите, които се правят днес ще дадат плод поне след 5 години.
"За да прекратим абстрактните мисли и представи в тази област, сме се постарали тук да донесем продуктите на една българска компания, която продава по целия свят, да покажем български роботи, които се интегрират вече извън границите на нашата държава. За да не звучи абстрактно - да видят хората какво се прави тук и сега."
Освен лекционната и изложбената част на форума има и 3 състезания за младите хора.
Следобед ща може да се види и футбол с дронове.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..