Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света.
“Подкастът "Нов човек“ е много личен мой проект, който започна преди четири години с целта да изследвам промените в живота ни – защо идват, какво ни носят и защо е нужно да приветстваме промяната в живота си. Всъщност, концепцията на подкаста е такава, че той самият се променя – има дванайсет епизода, един куратор или партньор, с който го развивам и след това свършва.
Всяка година започва нов подкаст, с нова тема, нова концепция – всичко е изцяло ново“, посочва Василевска и допълва, че тази година всичко е съкровено и лично, а децата са на фокус. Това е и причината да обърне внимание на детското четене. Гостуват книгоиздатели, автори, илюстратори и други експерти от света на детската книга.
"Ние пък поставихме темата, как да поощрим детското четене онлайн, там където много често децата прекарват времето си". Нейните деца обаче не са силно привлечени от онлайн пространството. "Това става много лесно, ако ти не даваш такава възможност. Детето ти няма таблет или телефон. Те нямат такава необходимост. Истината е, че детското въображение е нескончаемо. Когато децата имат свободно време за себе си и са в своята стая, където имат безброй много книги и игри, с които времето им е напълно запълнено и няма никаква липса при тях. Единственият момент, в който чувстват, че са лишени от нещо е, когато са заобиколени от деца, които имат телефони в ръцете си“, посочва Василевска.
Впечатлена съм от това, колко много могат да научат децата без телефон. Сега те са на шест и на осем и най-вероятно, когато станат на 12 няма да има начин да нямат телефон или екран пред тях, но тогава ще му мислим, допълва още тя.
По думите ѝ без интернет децата имат високо ниво на концентрация и научават много.
В четвъртото издание на подкаста “Нов човек“ са включени най-важните теми на съвремието ни, които се предлагат на децата и техните родители. В него участва издателят, писател и преводач Зорница Христова със своите чудесни книги „Философски закуски по най-важните теми в живота – самотата и провалът, за щастието, за войната и мира, демокрацията и диктатурата.
По темата как се поощрява детското четене онлайн коментира и Пирина Воденичарова, създател на платформата „Нито ден без книжки“, а отскоро издава и собствени книги. Подумите й на първо място трябва да се насърчават родителите да четат на своите деца. Ако я няма искрата на любовта, едва ли бихме могли да насърчим някого да прави нещо, а родителите винаги запалват тази искра у своите деца, коментира Пирина Воденичарова.
Чуйте още от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..