България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Така страната ни остава сред водещите страни по брой на жилищата, което я поставя на първо място сред 27-те държави от ЕС. Според последния Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт", на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища.
Това дава възможност за голяма печалба от недвижими имоти в страната ни, отбелязват експерти.
Стабилността и предвидимостта при търговията привличат не само купувачите на дребно, но и големи инвеститори, привлечени от разнообразието на луксозно строителство, ваканционни жилища и търговски обекти.
Голямото предлагане на различни типове имоти гарантира инвестициите и пази от рискове, свързани със съсредоточаването на капитал в определен пазар или сегмент, коментират експерти.
Според тях страната ни се превръща в предпочитана за инвестиции, а ниските ограничения в строителството дават възможност за навлизане на иновативни проекти, които да предлагат модерни, енергийно ефективни решения.
Според данните на НСИ, цените на жилищата в страната са се увеличили с 3,4% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо първите три месеца на годината, когато обаче скочиха със 7,1% спрямо последното тримесечие на 2023 г.
Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе, където жилищните цени са скочили през второто тримесечие с цели 13,2% спрямо първото, следван от град Пловдив (с повишение от 5,3%), София (с 2,9%) и Бургас (с 2,9%). Слабо намаление на цените на жилищата е регистрирано в град Стара Загора (понижение с 0,2%).

Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..
Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Историята започва от белия (хубавия) Стойне, шивач. Бяга от Самоков в Панагюрище, може би е изработвал дрехите на Бенковски. Синът му..
Чл.-кор. проф. Владко Панайотов и житейската му и научна половинка проф. Маринела Панайотова са женени от 40 години и когато човек ги наблюдава изглеждат като скачени съдове. В студиото на Адресите на любовта присъства само по-силната половинка от семейството, но това пък му даде възможност безконтролно да хвали съпругата си. Специалистът по..
Димитър Ганев представя Game awards - еквивалентът на Оскарите в индустрията на видеоигрите: "Най-хубавото на нас, възрастните геймъри е, че навремето всичко бе на кабел и не можеше да го хвърлиш надалеч. Сега най-номинираната игра не може да се играе с клавиатура. Има връщане и към игрите с история, но и към уменията на геймъра. Модулите..
Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“ представя Коледните им кампании : „Стани таен Дядо Коледа“ е паралелна с „Подари коледна вечеря“, и двете са за Северозападна България. Добри хора влизат в ролята на Дядо Коледа и купуват подарък на дете, което ни е написало от какво има нужда и какво ще го зарадва. Имаме в нашата платформа..
След първото издание в Тбилиси през есента на 2024 г., България е домакин на второто издание на Френския филмов фестивал, с фокус върху анимационното кино. Весела Данчева (Компот колектив) ни го представя, заедно с включената в него международна обучителна програма за развитие на късометражни анимационни филми. В Black Sea Animation Workshop участват..
16-метрова коледна елха ще грейни със стотици празнични лампички на централния площад в гр. Елин Пелин на 29 ноември от 18:00 ч. Заедно с празничното настроение местната администрация се е погрижила и тази година за каузата под мотото „По Коледа се случват чудеса: Пожелаваме си бебе!“. Подкрепени от Община Елин Пелин двойки с..