Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири дни фестивал

Артисти демонстрират цирковата революция в "Топлоцентрала"

Програмата от 10 октомври включва представления от Франция и Испания, дебати и работилници за малки и големи

Снимка: cirkolution.com

30 събития за 4 дни обещава фестивалът за съвременен и социален цирк, наречен „Цирколюция!“, който ще се проведе от 10 до 13 октомври в „Топлоцентрала“.

Ще има две различни представления в Зала 1 на Центъра за изкуства - „Frequência“ (10 и 11 октомври) и “Оркестърът на жонгльорите” (12 и 13 октомври).

Освен това в програмата са предвидени циркови работилници за деца и за възрастни, дебати по различни теми: циркът като част от градската среда – с участието на архитекти, служители от Столичната община, урбанисти и артисти; социалният цирк.

Гео Калев  Снимка: Христина Иванова

Асоциацията в революция не е случайна.

"Защо революция в цирка? защото се потрудихме доста през последните 15 години и циркът придобива все по-голяма популярност и функции – коментира пред БНР-Радио София Гео Калев, създател на „Мини арт фест“ и организатор на поредното събитие, посветено на това изкуство. – Циркът е огромно пространство, което включва всичко. Една метафора на живота. Очаквам съвременният цирк да се развива в България с европейско темпо."

Калев посочи, че представлението "Frequência" и на френска компания и е нещо, което рядко може да се види. Представя виртуозна акробатика, преминаване през различни състояния, използване на специални ефекти – атрактивно, но и дълбоко изкуство.

"Оркестърът на жонгльорите" е представление на испанска компания от Галисия, в което шестима артисти, създават шеги с жонгльорство. Техен партньор ще бъдат 25-те музиканти от Софийския духов оркестър.

Във фестивала ще могат да се видят още около 20 представления на различни трупи и артисти, танцьори, въздушна акробатика, както и изложба на 40 плаката от български циркови спектакъла от колекцията на Драгомир Драганов.

С изключение на големите представления, всички други събития на фестивала (работилници, дебати) са с вход свободен.

Чуйте подробности в разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Цирколюция! Мини Арт Фест" ще завръща с ново издание в началото на октомври

Най-големият в България международен фестивал за съвременен и социален цирк "Цирколюция! Мини Арт Фест" ще се проведе от 2 до 5 октомври 2025 г. в РЦСИ "Топлоцентрала". Организаторите от Mini Art Foundation са предвидили безплатни спектакли и работилници. Ще има цирково изкуство и музиката, както и представления на международно признати артисти..

публикувано на 22.09.25 в 14:48

Ограничен е пожарът в Пернишко

Ограничен е пожарът над брезнишкото село Горни Романци, съобщи директорът на Държавно горско стопанство - Брезник Юлий Сираков.  Няма опасност за населението. Още снощи е направена просека и разрастването на огъня към селото е спряно.  Обхванатата от пожара площ е около 650 дка, 120 от които са държавни горски територии - бял и черен бор и около 520..

публикувано на 22.09.25 в 13:23

“Каквото направи дядо, все е хубаво“ – сНЕЖНА комедия за любовта

В рамките на Датското председателство на Европейския съюз през 2025 г. и по повод 220-годишнината от рождението на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, Посолство на Дания в България кани любителите на театъра на спектакъла “Каквото направи дядо, все е хубаво“ по едноименното произведение на Х. К. Андерсен. Представлението е част от програмата за..

публикувано на 22.09.25 в 12:08
Иван Вазов паметник

Отбелязваме 104 години от смъртта на Иван Вазов

На 22 септември 2025 г. е годишнината от смъртта на Иван Вазов. Сърцето му престава да бие преди 104 години в столичния му дом, като четири дни продължава поклонението пред Народния поет, държавник и велик българин в църквата „Св. Неделя“. Погребан е на 28 септември 1921 г. със 101 топовни салюта. Националният литературен музей организира поклонение в..

публикувано на 22.09.25 в 11:43

Църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново е пресечна точка на цялата българска история

Неслучайно цар Фердинанд избира църквата “Св. Четиридесет мъченици” във Велико Търново за мястото, на което да бъде обявена независимостта на България на 22 септември 1908 г. Църквата е пресечна точка на цялата ни българска история, каза пред Радио София доц. Марина Теофилова - преподавател в катедра "Изкуствознание и художествено образование" във..

публикувано на 22.09.25 в 11:41

Георги Господинов, Неда Антонова и Яница Радева са номинирани за наградите "Христо Г. Данов”

Националните награди “Христо Г. Данов” ще бъдат връчени на официална церемония в двора на къщата-музей “Христо Г. Данов“ в Стария град на Пловдив. Отличията се връчват в 8 категории, а голямата награда е за цялостен принос в националната книжовна култура и се връчва от министъра на културата.  За наградата за автор са номинирани Георги Господинов за..

публикувано на 22.09.25 в 10:51
Ваня Тагарева

Скринингова програма за профилактика на сърдечносъдовите заболявания в София

От 29 септември до 15 октомври в общинските болници и поликлиники в София ще се проведе вторият етап на общинската скринингова програма за профилактика на сърдечносъдовите заболявания. Над 2 100 души са били прегледани от специалисти по време на първия етап. Близо 50% от тях са диагностицирани със сърдечносъдов проблем. На мъж е направена..

публикувано на 22.09.25 в 09:56