Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Училище за надежда", в което детските мечти се сбъдват

Снимка: fb/Училище за надежда

На 1 ноември в кината тръгва филмът за едно необикновено училище, в което детските мечти се сбъдват.

Идеята за "Училище за надежда" е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището в с. Русаля за деца в неравностойно положение, бившите актьори Анимари Димитрова и Златко Златков. В него учат деца от крайно бедни семейства, които имат нужда от подкрепа.

"Тяхната идея беше да направят училище-пансион, в което тези деца да могат да живеят и да получават 24-часова грижа, възпитание и качествено обучение, като тези деца продължават да са в контакт със своите семейства. Те не са сираци, имат семейства и се прибират вкъщи за ваканциите. Така че училището е като един хубав, престижен колеж, в който децата отиват, за да могат да получат най-доброто, което може да им бъде дадено“, каза режисьорът на филма Яна Алексиева.

В началото Яна и Симеон са скептични за създаването на подобен тип училище, но след няколко години то става факт. Едно лято отиват на място, за да снимат филм за набиране на дарения за училището.

"Когато се прибрахме аз казах на Симеон, че трябва да направим филм за това училище. Написахме проект и успяхме да вземем финансиране, за да направим филма. За мен това е мисия и винаги съм искала да разкажа на хората, че толкова позитивни неща се случват около нас“, сподели Яна.

Филмът ще бъде показан за първи път на голям екран на 1 ноември, тъй като Яна Алексиева и Симеон Цончев вярват, че основателите на училището Анимари и Златко са съвременните будители.

Историята разказва историята на Роси, момиченце, което тръгва в първи клас и проследява една година от нейното развитие, като другата основна линия е на създателите на училището Анимари и Златко.

В живота на всеки човек идва момент, в който знае, че трябва да направи нещо смислено. Така се ражда идеята за училището в с. Русаля, сподели Анимари.

"Бяхме сигурни, че трябва да поемем една крачка, да помогнем на децата, които нямат шанса на другите деца в България. Отворихме училище на 1 октомври 2014 г. Първата година беше много трудна, но всяка година е трудна по различен начин. Започнахме с малки деца, до трети клас бяха първите ни деца. Сега най-големите ни деца са 12. клас. Те вече учат в други училища, но ние се грижим за тях, така както, когато са били при нас“, каза Анимари.

Тя добави, че училището е за изкуства и занаяти, тъй като голямото желание на създатели е изкуството да се използва освен като арт терапия, но и като умение на децата да влязат в живота.

Всеки, който желае може да дари средства в помощ на училището.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38

Жители от два квартала на София на протест пред сградата на Столичната община

Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..

публикувано на 28.11.24 в 11:36