Това коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.
Той припомни, че началната точка в разпалването на военния сблъсък е поставена на 7 октомври 2023 г., когато над 1100 бяха израелци убити и над 250 бяха отвлечени.
Нападението на "Хамас" срещна защита от т.нар. Иранска ос.
През септември т.г. от Израел беше извършена операция, довела до взривяването на пейджърите и мобилните радиостанции на активисти на "Хизбула".
"Тази организация е значително по-силна от "Хамас" като численост и въоръжение. Групировката в Ливан е сериозна заплаха. Газа е най-гъсто населеното място. Там е трудно да се отдели гражданското население от военните. В Ливан, където е "Хизбула", не е така. Още повече, че "Хизбула" е обявена за терористична организация от САЩ и други държави – коментира още Димитров. – Има обаче един парадокс. Колкото по-тежки удари нанася Израел с явното си технологично превъзходство, за световната общественост изглежда сякаш по-силният бие по-слабия. И възниква желание по-силният да бъде възпрян."
Според Пламен Димитров, евакуирането на наши сънародници от Ливан е правилна стъпка.
Все пак в създалата се ситуация наши служби трябва да бъдат внимателни.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

Темите за българското здравеопазване и за парите му, за които винаги се говори заедно, отново назряха през последните дни. Затова на 6 ноември гост-коментатор във "Форум" е Мария Петрова, адвокат по медицинско право . Парите за заплати в здравеопазването : В бюджета на НЗОК е заложен минимален праг за възнагражденията - след промяната в..
Национална мрежа за децата (НМД) и Младежка мрежа "Мегафон" организират на 14.ноември в София единадесетото издание на младежкия форум Voice It 2025 VOICE IT е най-голямата платформа в България, посветена на правата и активното участие на младите хора. Вече 11 години тя събира деца и младежи от цялата страна заедно с институции, експерти,..
Както вече съобщихме, от сдружение "Национална школа по мениджмънт" в партньорство със столичния район "Възраждане" и 32-ро СУИЧЕ "Св. Климент Охридски" се изпълнява проект "Анти вейп" за обучения на ментори под надслов "Заедно срещу заплахата Вейп". След разговора с психолога Юлияна Добрева по темата, днес се срещаме с ученици, които са..
Академията за творческо писане и арт тренинги на драматурга Яна Борисова обявява Национален конкурс за написване на сценичен монолог – инициатива, насочена към всички, които обичат театъра, думите и изкуството на живия глас. Конкурсът стартира на 15 ноември 2025 г., а крайният срок за участие е 25 декември 2025 г. Финалистите ще бъдат обявени..
България разполага с изключително високо ниво на репродуктивна медицина, изтъкната днес експерти по случай Европейската седмица на фертилитета . Специално събитие, организирано от Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ), даде начало на националната информационна кампания "Инвитро в България". В него се включиха..
Над 20 жени са убити в България от началото на годината , в резултат на домашно насилие, сочи неофициалната статистика. Последният случай е от този уикенд в София. "Жертвата най-често е пострадала от своите най-близки хора - бивш или настоящ партньор или друг член на семейството. Има и случаи на насилие от син към майка си – коментира..
Измина една от най-успешните години в историята на зимните спортове в България. Основна заслуга за това имат двамата млади сноубордисти - Малена и Тервел Замфирови. През месец март 2025, 20-годишният Тервел Замфиров влезе в историята на спорта, като първия българин с медал, и то златен, от световно първенство на FIS - международната федерация по..