Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане?
Това е тема, която е актуална за България и други страни от години.
По нея са разсъждавали и работили и членовете на творческия екип на чешкия документален филм със заглавие „Границите на Европа“, включен и в програмата на международния фестивал „Sofia DocuMental“.
"Преди 7 години заедно със Саша направихме първата част от този проект, която се казваше „Границите в работна среда“, посветена отново на условията на труд, на които са подложени част от хората в Чехия. Пробвахме заснемане на територията на Чехия със скрита камера и след няколко месеца пуснахме записите. Тогава един човек дойде и ни каза, че трябва да направим продължение, но извън границите на Чехия" – разказа пред БНР София Аполена Ричликова, журналист и режисьор на филма.
Саша Ухлова работи по 5 седмици в Германия, Ирландия и Франция. Филмът показва суровите условия, но и как тези хора създават приятелства, живеят заедно, спят в общи помещения и всички споделят почти еднаква история – оставят семействата си, за да могат да им изпращат пари.
"Друга причина да направим този филм беше желанието ни да покажем лицемерието на Западните държави. Защото те винаги рекламират своите високи стандарти, особено спрямо работните условия, но всъщност се оказва, че като работодатели не спазват тези стандарти спрямо работниците – допълни Ричликова. – Често казано мисля, че всички държави в Европейския съюз имат еднакво отношение спрямо мигрантите. Експлоатацията е еднаква и непрестанен процес, защото хората са бедни – поне тези в Източна Европа са. Налага им се да се съгласяват на такива условия, за да получават пари. Мисля, че единственото решение и единствената надежда е ако Европейския съюз се погрижи за законите за трудовите условия.
Хората се вълнуват от филма може би защото за първи път някой показва, че се интересува от техния живот и от начина, по който се справят с трудностите."
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..