Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България са нужни 199 заплати за закупуване на жилище

Снимка: БГНЕС
В България са нужни 199 месечни заплати за закупуване на жилище с размер от 100 кв. м. Това показва проучване, което сравнява цените на недвижимите имоти в 62 държави спрямо средните заплати на местно ниво. Средната цена на имот с площ 100 кв. м е еквивалентна на 114 нетни заплати в Дания, което прави северната страна най-достъпната страна в Европа за покупка на жилище, сочат данни на МВФ, специалистите по цените на имотите Numbeo и TradingEconomics.

В същото време Дания е на първо място по скъпотия в ЕС през 2023 г. (цените на стоките и услугите са с 43% по-високи от средните за ЕС, по данни на Евростат), а средните годишни доходи се нареждат на седмо място в Европа.

Според проучването Ирландия и Швеция са втората и третата най-достъпна страна в Европа, където съответно 123 и 129 нетни заплати са достатъчни за закупуване на жилище с площ 100 кв. м. Това се равнява на около 10 годишни заплати.

В сравнението обаче една малка уловка - не се отчитат разходите за храна, жилище, грижи за децата и всичко останало, от което човек може да се нуждае или желае.

На дъното на класацията в Европа са Чехия и Словакия. В последната средното жилище от 100 кв. м струва 297 пъти повече от средната заплата, която може да се изкара за почти 25 години. Ако някой успее да спести половината от нетната си заплата, все пак ще трябва да прекара 50 години в усилено спестяване, за да притежава семейна къща.

България се намира по средата на класацията, като са необходими 199 нетни заплати за закупуването на жилище или близо 17 години. В съседна Северна Македония, за да се сдобиете с дом ще ви трябват 215 нетни заплати, в Гърция – 228, а в Босна и Херцеговина – 255.

Един от ключовите данни за анализ на цените на жилищата и достъпността им е преброяването на реалните ипотечни кредити във всяка държава. В проучването са използвани данни за лихвените проценти по ипотечните кредити и прогнозираните нива на инфлация за третото тримесечие на 2024 г., за да се разбере за „реалните“ лихвени проценти по ипотечните кредити за третото тримесечие на 2024 г. в различните държави.

„Реалният лихвен процент по ипотечните кредити отразява реалната цена на средствата за кредитополучателя и реалната доходност за кредитора“, пише в доклада.

Според доклада номиналният лихвен процент по ипотечните кредити се очаква да бъде около 20,3% за третото тримесечие на 2024 г. Те коригираха тази стойност с прогнозираната инфлация от 8%, в резултат на което прогнозата за реалния лихвен процент по ипотечните кредити е за 12,3% в периода юли-септември 2024 г.

Въз основа на това изчисление други европейски държави с високи реални лихвени проценти по ипотечните кредити са Латвия (6,65%) и Полша (5,1%). В Германия лихвеният процент е 1,85%, а в Обединеното кралство – 1,77%. В следващите по големина европейски икономики ставката е около 1%, като например във Франция (1,13%), Италия (0,99%) и Нидерландия (0,96%).

Отрицателни реални лихвени проценти по ипотечните кредити има в Белгия (-0,52%) и Швеция (-1,21%): „Те не предполагат, че купувачите на жилища там в крайна сметка няма да плащат лихви по ипотечните си кредити; по-скоро показват, че реалните (спрямо номиналните) разходи по заема може да са намалели“, се казва в проучването.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посолството на Китай в България организира конкурс за песен, базирана на китайски поеми

През есента на 2024 г. отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. В подготовката за празненствата по случай годишнината, Посолството на Китайската народна република в България организира конкурс за нова песен, по китайски поеми от Династия Тан и Династия Сун, за български граждани и сънародници,..

публикувано на 03.10.24 в 14:11

Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика

С помощта на лебедка, въжета и синджири в Хераклея Синтика бе повдигната и извадена на открито втора статуя на античен мъж, открита на 20 септември, съобщава БГНЕС. Статуята, чиято глава бе открита три дни след торса, бе поставена в саркофаг, изработен и за първата статуя, открита в началото на юли. По-рано през деня кпециален кран я повдигна и..

публикувано на 03.10.24 в 12:52

Радослава Боор представя разказ за плаката и различните му проявления

На 12 октомври, от 12.00 часа, в пространството за изкуство и събития ДОМ, Радослава Боор ще представи разказ за плаката и различните негови проявления. Радослава Боор е графичен дизайнер, илюстратор, арт директор, а много от нейните плакати са свързани със знакови събития за България. От години живее в Прага, но сега пристига в София по..

публикувано на 03.10.24 в 12:49
The Oldie Goldies

"The Oldie Goldies" представя на живо 15-те композиции от дебютния си албум

Суингът набира все по-голяма популярност и скорост в България и поредното доказателство за това е новият албум на "The Oldie Goldies". Формацията е създадена в края на 2019 г. като малък ансамбъл, който се разраства до октет, поради възникнала необходимост, разказаха с усмивка пред БНР-Радио София барабанистът Борислав Петров и..

публикувано на 03.10.24 в 11:45

Млад мъж почина на място след удар с тротинетка в стълб в София

Млад мъж е починал на място, след като се е ударил с тротинетка в стълб в София.  Трагичният инцидент е станал снощи, а сигналът е подаден в 23:50 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ в столицата. Към мястото на произшествието – на булевард "Симеоновско шосе", е изпратен спешен екип, който само констатирал смъртта на 32-годишния..

публикувано на 03.10.24 в 10:28

Доц. Кристиян Постаджиян: НБУ е реална алтернатива на образованието в чужбина

След откриването на академичната година в Нов български университет (НБУ) се провежда седмицата за ориентиране на студентите – следващи от по-горните курсове помагат на новопостъпилите. "Младите хора влизат „в реалността на живота“ още след първия семестър", отбеляза пред БНР-Радио София доц. Кристиян Постаджиян, зам.-ректор по учебната..

публикувано на 03.10.24 в 09:25
Оранжевото не е само по листата на дърветата

Слънчево, температурите в София ще стигнат до 25°

Днес ще бъде слънчево с разкъсана висока, по-късно през деня над крайните северозападни райони, и средна облачност. Ще духа слаб южен вятър. Дневните температури ще се повишат, максималните ще бъдат между 23° и 28°, в София - около 25° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места видимостта ще бъде..

публикувано на 03.10.24 в 07:20