Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България са нужни 199 заплати за закупуване на жилище

Снимка: БГНЕС
В България са нужни 199 месечни заплати за закупуване на жилище с размер от 100 кв. м. Това показва проучване, което сравнява цените на недвижимите имоти в 62 държави спрямо средните заплати на местно ниво. Средната цена на имот с площ 100 кв. м е еквивалентна на 114 нетни заплати в Дания, което прави северната страна най-достъпната страна в Европа за покупка на жилище, сочат данни на МВФ, специалистите по цените на имотите Numbeo и TradingEconomics.

В същото време Дания е на първо място по скъпотия в ЕС през 2023 г. (цените на стоките и услугите са с 43% по-високи от средните за ЕС, по данни на Евростат), а средните годишни доходи се нареждат на седмо място в Европа.

Според проучването Ирландия и Швеция са втората и третата най-достъпна страна в Европа, където съответно 123 и 129 нетни заплати са достатъчни за закупуване на жилище с площ 100 кв. м. Това се равнява на около 10 годишни заплати.

В сравнението обаче една малка уловка - не се отчитат разходите за храна, жилище, грижи за децата и всичко останало, от което човек може да се нуждае или желае.

На дъното на класацията в Европа са Чехия и Словакия. В последната средното жилище от 100 кв. м струва 297 пъти повече от средната заплата, която може да се изкара за почти 25 години. Ако някой успее да спести половината от нетната си заплата, все пак ще трябва да прекара 50 години в усилено спестяване, за да притежава семейна къща.

България се намира по средата на класацията, като са необходими 199 нетни заплати за закупуването на жилище или близо 17 години. В съседна Северна Македония, за да се сдобиете с дом ще ви трябват 215 нетни заплати, в Гърция – 228, а в Босна и Херцеговина – 255.

Един от ключовите данни за анализ на цените на жилищата и достъпността им е преброяването на реалните ипотечни кредити във всяка държава. В проучването са използвани данни за лихвените проценти по ипотечните кредити и прогнозираните нива на инфлация за третото тримесечие на 2024 г., за да се разбере за „реалните“ лихвени проценти по ипотечните кредити за третото тримесечие на 2024 г. в различните държави.

„Реалният лихвен процент по ипотечните кредити отразява реалната цена на средствата за кредитополучателя и реалната доходност за кредитора“, пише в доклада.

Според доклада номиналният лихвен процент по ипотечните кредити се очаква да бъде около 20,3% за третото тримесечие на 2024 г. Те коригираха тази стойност с прогнозираната инфлация от 8%, в резултат на което прогнозата за реалния лихвен процент по ипотечните кредити е за 12,3% в периода юли-септември 2024 г.

Въз основа на това изчисление други европейски държави с високи реални лихвени проценти по ипотечните кредити са Латвия (6,65%) и Полша (5,1%). В Германия лихвеният процент е 1,85%, а в Обединеното кралство – 1,77%. В следващите по големина европейски икономики ставката е около 1%, като например във Франция (1,13%), Италия (0,99%) и Нидерландия (0,96%).

Отрицателни реални лихвени проценти по ипотечните кредити има в Белгия (-0,52%) и Швеция (-1,21%): „Те не предполагат, че купувачите на жилища там в крайна сметка няма да плащат лихви по ипотечните си кредити; по-скоро показват, че реалните (спрямо номиналните) разходи по заема може да са намалели“, се казва в проучването.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11