Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и начините и средствата за справяне с тях. Всеобщ проблем за всички се оказа дефицитът на кадри (военни лекари), както и вариантите за задържане на квалифициран персонал (военни лекари със специалност) в системата.
"Конференцията беше много поучителна за нас и добави лек стимул да продължим да работим в същия дух. Оказа се, че България стои много добре на фона на международните ни партньори", коментира майор д-р Марияна Иванова от катедра "Военна медицина" във ВМА.
По думите ѝ, основна цел на военномедицинската академична общност е опазване на здравето и създаване на кадри, които да се грижат за опазване на здравето на военния персонал.
“Виждайки нивото, на което са останалите държави, включително и военните ни партньори като САЩ, Германия, Франция, които са доста по-големи и икономически развити страни, оказва се, че страната ни е постигнала много през последните няколко години. Представихме системата на нашето военномедицинско образование, броя на випуските, които сме произвели досега".
Тя обясни, че програмата за набиране на лекари е започнала през 2017 г., като тристранно споразумение между ВМА, Военноморското училище във Варна и Медицинският университет във Варна. Тогава е приет първият випуск, който завършва 2023 г.
Това, което привлича студентите е възможността за кариерно развитие, защото в момента, в който завършат започват веднага работа. Освен това не е за пренебрегване и възможността да завършат без финансова подкрепа от семейства си, защото цялото им обучение е за сметка на тристранния проект.
Към момента се обучават осем випуска военни лекари - един вече е завършил и един випуск предстои да се дипломира на 5 октомври. “Реално дава ефект програмата и предизвикахме възхищение при съобщаването на тези факти”, коментира още тя.
Всички страни, независимо от различията в територия, брой население, култура и икономическо развитие показаха, че са обединени от обща кауза „Prepared to be surprised”.
Едно от предложенията за справяне с недостига на медицински кадри, както в цивилната медицина, така и във военната, като се предложат на медицинските кадри механизми и социални придобивки, които биха ги привлекли в това поле на реализация.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..