От началото на годината до 30 септември са загинали общо 9 души на възраст от 0 до 17 години при пътно-транспортни произшествия, а ранени са 964, съобщи на брифинг комисар Димитър Мичев, началник на отдел "Пътна Полиция“ към ГД "Национална полиция".
Мичев отбеляза, че голям проблем е носенето на тъмни дрехи от деца и акцентира от нуждата от светлоотразителни елементи по облеклото.
Загиналите деца под 6 години са две. На възраст от 6 до 9 г. има едно загинало дете и 146 ранени. На възраст от 10 до 14 г. има две загинали деца и 306 ранени, а загиналите на възраст от 15 до 17 г. са четири, докато ранените са 355.
За деветте месеца на 2024 г. са настъпили в страната общо 5408 пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 338 души, а ранените са 6 818 души.
Комисар Мичев съобщи още, че в момента се провежда специализирана полицейска операция на "Пътна полиция“ в Добрич и Ямбол, а на 10 октомври такава операция ще се проведе в Търговище и Пазарджик.
От днес е започнала полицейска акция за използване на предпазни колани в автомобилите и детски столчета при превоз на деца. Димитър Мичев посочи, че данните се анализират постоянно и където има нужда се провеждат полицейски операции.
Основните причини са катастрофите по пътищата остават несъобразената скорост, отнемането на предимство и навлизане в насрещното движение. Най-много пътни произшествия се случват в периода между 17 и 18 часа, показва статистиката на МВР. В този интервал от деня през изминалите 9 месеца има и най-много загинали - 26. Загиналите пешеходци при произшествия са 81, като има увеличение по този показател.
При нарушения от млади водачи, жени със стаж до 2 години - вина имат 13%, а при мъжете е 8%, посочиха от МВР. По вина на водачи чужденци са настъпили 231 произшествия, 17 са загинали, а 355 ранени.
За контролна дейност от "Пътна полиция“ използват 299 уреда за скорост, 804 уреда за установяване на шофиране след употреба на алкохол , 29 доказателствени анализатори за алкохол и 300 уреда за установяване наличието на наркотици, посочи комисар Мичев.
Установените водачи след употреба на алкохол и наркотици са по-малко сравнение с миналата година - съответно с 258 и с 329. От началото на годината са установени 5723 неправоспособни водачи, а отнетите шофьорски книжки са 24 527. Засечени са и 2621 водачи, управлявали без необходимата категория. Отнетите МПС в полза на държавата от 4 август 2023 г. до 3 октомври 2024 г. са 857.
Съставени са 2 228 996 документа - наложени глоби с електронен фиш и актове за установени административни нарушения. Издадените електронни фишове са 1 083 103 броя. Съставените актове за алкохол са общо 8356, като 3249 са за над 1,2 промила. Установените за употреба на наркотици и техните аналози са 3126. Отказите за тестване за алкохол са 800, а за наркотици 1260.
От издадените през 2024 г. електронни фишове 43% все още не са връчени, а от издадените през последните три години не са връчени 26% от общия брой. Общо платените документи са 192 830 броя на стойност над 14 млн. лв.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..