Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според представително проучване за младежи между 15 и 29 години

Младите хора са оптимистично настроени към живота, но кое е това, което ги тревожи?

Социологът Евелина Славкова пред Радио София

Снимка: архив

Наскоро проведено изследване на тема "Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи", реализирано от изследователски център "Тренд"  показва, че приблизително половината от българските младежи (45%) се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а 23% от неуспехи в кариерата.

Проучването е представително за младежи на възраст 15-29 години и е проведено е от 9 до 16 септември тази година сред 800 души по метода пряко полу-стандартизирано интервю "лице в лице", по поръчка на Сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите".

Данните показват, че всъщност младият българин е голям оптимист, той не се чувства стресиран, но всичко това придобива различен вид и форма след сблъскването му с реалността при влизането на трудовия пазар около 25-та му година.

"Произвеждаме едно тревожно поколение, което се притеснява как ще се оправя във финансово отношение в бъдеще", коментира Евелина Славкова от "Тренд".

Тя отбеляза, че във възрастовата категория 15-19 години все още не се замислят много, но след 25-годишна възраст драматично голям процент от младите хора посочват, че финансовите проблеми са основното нещо, от което се притесняват. Няма такава тревожност за финансови проблеми в другите държави, каквато виждаме в България, коментира Славкова.

Експертът разкри още, че липсата на стабилни лични взаимоотношения е друг страх свързан с бъдещето, който посочват 20% от младежите, участвали в проучването. Младите хора в столицата са много по-тревожни, че не могат да създадат стабилни лични взаимоотношения в сравнение с хората в малките градове и селата, посочи тя.

В момента българските младежи най-много се страхуват да не се провалят в училище или на работното място (27%), притесняват се за здравето си и от болести (26%) и да не разочароват семейството си (22%). Страх от отхвърляне и изолация от приятелите посочват 15% от младите хора.

Евелина Славкова отбеляза, че те основно разчитат на семейството. В България приятелите са изключително важна ценност, коментира още тя. При психологически трудности 58% от младежите отговарят, че търсят подкрепа в семейството, а 47% процента от тях – при приятелите, показва изследването на "Тренд".

Проблемите се решават в семейството и приятелите, което не означава, че решението е адекватно и доведено до край, тъй като все още има стигма по отношение на това да ходиш на психолог и само 2% търсят специализирана подкрепа, анализират авторите на изследването.

На въпрос какви форми на зависимости сте имали или имате, 37% от младите хора отговарят - алкохол, 24% - тютюнопушене/цигари, 15% - хранителни разстройства, 15% - хазарт/залози, 7% - трева, 4% - наркотици, 3% - хапчета, упойващи вещества, по 1% - стероиди и балони, показва проучването.

Славкова отбеляза разделянето на марихуана от наркотици и възприемането на марихуаната като по-лека форма за забавление сред тях.

Младите хора са по-оптимистично настроени за живота, особен акцент е във възрастовата категория 15-19 години, посочи Евелина Славкова.

Според данните от изследването, 62% от младежите посочват, че са оптимисти, 27% - песимисти, и 11% не могат да преценят.

Още аспекти по темата чуйте в разговора на Данаил Конов със социолога Евелина Славкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зохран Мамдани

"Форум", 07.11.25: Изборът на Зохран Мамдани – знак за продължаваща радикализация на американската политика

В петък, темите от деня в предаването "Форум", коментира Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Зохран Мамдани – най-младият кмет в историята на Ню Йорк, първият мюсюлманин, леви послания и екип съставен само от жени. - След месеци на заплахи и пазарлъци изглежда, че..

публикувано на 07.11.25 в 19:41

Ученици от Перник разширяват инициативата "Въздух за здраве"

Ученици от Природоматематическата гимназия "Христо Смирненски“ в Перник затвърдиха още повече усилията си в изграждането на по-пълноценен и здравословен живот за себе си и своите връстници. След като се обединиха в ученическа мрежа, чрез която достигнаха до други деца и подрастващи, за да развият знания и умения в областта на екологията,..

публикувано на 07.11.25 в 18:39

Гтов е проектът за спортна площадка за колоездене и ролкови спортове в "Младост 3"

Готов е проектът за спортна площадка за практикуване на колоездене и ролкови спортове - пъмп трак площадка, която попада в обхвата на бъдещия парк в столичния квартал “Младост 3”. Столичната община публикува 3D визуализациите на проекта. Решението залага на модерен облик, със съвременни технологии и устойчиви материали, които да улесняват бъдещата..

публикувано на 07.11.25 в 17:59

Новата българска комедия "Рожден ден" поставя сериозни теми за размисъл

Новата българска комедия "Рожден ден“ тръгва от днес, (7 ноември) в киносалоните в цялата страна.  Ден преди първата среща на филма с публиката се проведе и официалната гала премиера на филма. На събитието присъстваха актьорският състав, екипът на продукцията и специални гости, които споделиха емоцията от вълнуващата история за доброто и..

публикувано на 07.11.25 в 17:49

Д-р Мина Христова: В условия на нестабилност, вярата в съдбата дава усещане на утеха

През октомври, социологическа агенция "Тренд" публикува свое изследване, по поръчка на "24 часа" за нагласите на българите по отношение на свръхестествени явления и конспиративни теории. Данните от него сочат, че 34% от запитаните вярват, че съществува живот след смъртта, докато половината - 50% не споделят това убеждение. По-склонни да вярват..

публикувано на 07.11.25 в 17:35

ФКИ организира философско-историческа дискусия "Желю Желев - президентът философ"

На 10 ноември Френският културен институт организира събитие , което ще разказва за личността на Желю Желев. “Желю Желев е голяма фигура на Промяната в България и първият президент, който Франция познава и е много привързана към неговото морално отношение към политиката, освен това той бе една голяма личност, която свързваше българия и..

публикувано на 07.11.25 в 16:51

Стотици отменени полети след влизане в сила на директива за намаляване на въздушния трафик в САЩ

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп намалява полетите от и до 40 летища в цялата страна с 4%. Ограничените полети постепенно ще бъдат увеличени на 10% до следващия петък, ако т.нар "shutdown” продължи, гласи спешно разпореждане на Федералната авиационна администрация. По време на този shutdown ръководителите въздушно..

публикувано на 07.11.25 в 16:38