Вавилонската кула зикурат (вид древен шумерски храм – б.р.) занимава и вдъхновява през вековете хората на изобразителното изкуство и литературата, като те я интерпретират по противоположни начини: от „Кулата на раздора“ до мястото, където чрез владеенето на езиците, различните народи се опознават и съжителстват в мир, обяснява проф. Аксиния Джурова.
Аз следя развитието на Георги Маринов повече от четири десетилетия. Почти всички негови изложби, посветени на живописта и скулптурата, съм откривала. Струва ми се, че последната изложба, която се открива в галерия “Стубел”, е много показателна за това към какво посягат във време на изпитания хората на изкуството, къде търсят спасение, към кого се обръщат за упование”, разказва проф. Аксиния Джурова.
По думите ѝ Георги Маринов започва да разработва темата за “Вавилонската кула” преди няколко години в неговата пластична изложба “Полет и отломки”. “Тогава той показа едно голямо владеене на формата и материала (гранит и черен мрамор). Сега, изложбата е много по-богата и показва как, когато упорито и последователно един човек разработва една тема, докъде стига”, допълва тя.
Георги Маринов е роден на 28 юни 1968 г. в Троян. Завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства в родния си град. През 1998 г. се дипломира в Националната художествена академия със специалност „Скулптура“, с магистърска степен в класа на проф. Борис Гондов. От 2000 г. е член на Съюза на българските художници. Носител е на наградата за скулптура на „Алианц България“ за 2018 г.
Чуйте повече в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..