Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 31 октомври 2024 г.

Започна записването за Националния конкурс по фотография "Анастас Стоянов"

Проф. д-р Красимир Андонов в "Радиокафе"

Проф.д-р Красимир Андонов
Снимка: Радио София

Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна.

Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде признание на самоковеца Анастас Карастоянов и рода Карастоянови – пионери на българската фотография, а от друга – да се подчертае голямата роля на Самоков за развитието на фотографията в страната ни, посочват от администрацията на Община Самоков. 

С днешна дата вече започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“.

В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Крайният срок за изпращането на снимките е до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса - до 7 ноември. На 23-ти следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Победителят ще получи статуетка „Анастас Карастоянов“ и 1000 лева. За първо и второ място ще бъдат връчени по 500 и 300 лева.

Повече по темата разказа проф. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател, декан на факултета по екранни изкуства  в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", гост в предаването "Радиокафе“ в качеството си на председател на журито на Националния фотоконкурс “Анастас Карастоянов“.

"Анастас Карастоянов е един от първите български фотографи, едно от най-известните европейски имена. Името му може да бъде срещнато и като Анастас Стоянов, тъй като по време на работата си в Сърбия,  където е поканен като придворен фотограф, той умишлено маха приставката “кара“ от своето име“, разкри той. 

Проф. д-р Красимир Андреев е част от журито на конкурса вече няколко години, първоначално като член, а днес и като председател.

“В това жури са били много изявени български фотографи, хора пряко свързани както с българската фотография, така и с образованието по фотография в България, но това е логично, защото конкурсът наистина е уникален за България. Той е единственият само за черно-бяла фотография“, посочи проф. Андонов.

Той отбеляза, че този форум събира творби на най-дълго работили, изявени фотографи и същевременно на такива, които в момента тръгват в тази посока, което придава голяма сериозност на събитието. Не случайно конкурса носи името на Анастас Карастоянов, който е от град Самоков и е един от първите фотографи в България. През месец май в града бе открит и паметник на Анастас Карастоянов. 

Още аспекти за личността на фотографа и развитието на фотографията в България, както и за новите проекти на проф. д-р Красимир Андонов, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36