Посетителите ще имат възможност да разгледат и изложбата ″Fake (f)or Real – Истина или лъжа. История на подправянията и фалшификациите″, гостуваща от Дома на европейската история в Брюксел.
“Темата на семинара събуди страхотен интерес, дотолкова, че залата ни е абсолютно пълна. Изложбата се радва на страхотен интерес. Наблюдаваме сериозен ръст на посещаемостта в музея, откакто изложбата гостува при нас.
Освен това е много голям напливът на ученически групи, тъй като изложбата е много подходяща във връзка с гражданското образование в училище и учителите се възползват, за да направят изнесен урок за учениците си”, казва Мария Боянова, уредник в отдел “Работа с публики и образователни програми” в Националния етнографски музей.
Подобна изложба на тази тема гостува за първи път в Етнографския музей. “Самата изложба е и много интерактивна, модерна, интригуваща и увличаща посетителите в едно по-задълбочено преживяване, така че дори само заради това, е впечатляваща”, допълва тя.
На лекцията довечера ще бъдат показани и истински фалшификати, до които публиката ще може да се докосне.
Появата на фалшификатите става откакто са се появили парите, разказва още Мария Боянова, обяснявайки деликатността на темата. Това е и един от основните проблеми, когато монети достигнат до музеите, защото първо трябва да се определи дали не са античен фалшификат, ако става дума за римски монети, след което трябва да се определи дали не са съвременен фалшификат.
Като част от беседата екипът на Националния етнографски музей предлага и специално разработена образователна програма за ученици от V-XII клас, провеждана в залите на изложбата. Заниманията препращат към българската култура и история и носят със себе си важни поуки по темата за истината и лъжата.
Програмата се състои от 5 модула, които са вплетени в експозиционния разказ. По този начин на учениците се дава възможност да влязат в ролята както на изследователи, така и на фалшификатори, да анализират манипулирани исторически извори, да развихрят въображението си в конструирането на фантастични светове.
Още за събитието и за изложбата, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..