Страната ни се нарежда на последно място в класацията на държавите от Европейския съюз, които са уязвими към дезинформацията и негативните последствия от нея. Това показват данните от Индекса за медийна грамотност от началото на годината.
По този повод от Сдружение "Моят град“ разработват проекта "Медийна грамотност в дигиталния свят", реализиран по програма "Еразъм+“.
Сдружението вече 13 години работи последователно с младите хора по темите за медийна грамотност и устойчиво кариерно развитие, посочва Ана Радева - председател на сдружението и ръководител на проекта.
„Ние се опитваме да създадем една пътна карта за политики в кариерното развитие и то политики от ново поколение. Нашият екип е международен и обсъждаме с много експерти какви да бъдат съвременните инструменти за това младите хора да имат медийна грамотност, която е свързана и с тяхното бъдещо професионално развитие в този нов дигитален свят, в който живеем“, обяснява тя.
Поколението Z (1997-2012), с което сдружението работи в през последните 13 години, е родено в свят, който е дълбоко свързан с технологиите, но не притежават достатъчно умения за безопасно и ефективно използване на технологиите, критично мислене и личностни умения за една успешна кариера, допълни Ана Радева.
„Те започват активно своя професионален път и вече почти половината от тях искат да сменят своята професия, причините, които посочват са няколко - работен стрес, липса на предизвикателства и несъответствие на техните ценности с тези на компанията, в която работят", коментира тя, позовавайки се на наскоро излязло проучване.
В рамките на проекта „Медийна грамотност в дигиталния свят“, се организират Национални младежки срещи за борба с ниските нива на дигитални умения и медийна грамотност сред българските младежи. Тези срещи ще дадат възможност за изграждане на общности, споделяне на идеи и развитие на компетенции в областта на цифровите технологии и критичното мислене. Разпознаване на фалшивите новини и феномена “пост-истина“, повишаване на медийната грамотност и адаптивността към различна екипна среда.
Организаторите са разработили иновативната обучителна програма, съвместно с медийни експерти от БНТ и очакват в срещите да се включат популярни личности. Първата от четирите национални младежки срещи ще се проведе във Варна този месец и ще обхване над 100 младежи от региона. Всеки участник в инициативите по“Еразъм“ ще получи сертификат Youthpass за придобитите умения и компетенции.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Анна Радева в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..