В природата и културата на Изтока се пренасяме с очарователната Магдалена Гигова – журналист, публицист и пътешественик, която разказа своите впечатления от пътешествията си до люлката на аюрведа - Керала, Индия и до Киргистан.
Сред най-новите дестинации, от които съвсем наскоро се завърна, е Киргистан, където се оказва, че дори когато се изкачиш на 7 000 м имаш интернет връзка.
Не става въпрос за една изостанала страна, а за доста технологична.
“Мислех, че са скотовъдци, че са номади, може би, след като в техния музей има юрти и се показва как живеят хората в юрти, някъде има такива, но в момента те са туристическа атракция, основна забележителност там са планините – можеш да се качиш в една планина, да спиш в юрта, да доиш крави и кози, да яздиш кон без седло… все неща свързани с културния туризъм и местните традиции".
В разговора с Маги Гигова ще чуете за природния резерват, планината Ларчат на 17 км от столицата Бишкек, който е огромен по територия, но само в пет процента от нея се допускат туристи, за да се запази целостта на екологичната система. Гледките наоколо са приказни и можеш да пиеш вода директно от реката, която е почти тюркоазена на цвят, защото идва от ледник. Там се намира и едно от най големите безоточни езера в света – Исък Кул (600 кв. км).
Оказва се, че каквато и покупка да направиш, можеш да заплатиш директно с телефона си, чрез QR. Там можеш да опиташ и древната напитка кумис –традиционно прабългарско питие, чалеб, като малко разреден айрян с подправки и максим – питие от жито, близко до бозата.
“Има и няколко български следи там, беше невероятно усещане“, разкрива Маги Гигова, а що се отнася до пътешествията сред природата, те са многобройни и съвсем не толкова лесни.
“Поръчах си един „лек" маршрут в планината – 32 хиляди крачки стръмен баир“, разказва още тя.
Ще чуете още и за посещението на Маги в най-южния индийски щат Керала – Люлката на аюрведата.
В превод от санскрит аюрведа означава наука за живота. В Керала казват, че ако си счупиш ръката, трябва да отидеш при хирург, но ако имаш мигрена, само аюрведата ще те отърве завинаги от главоболието. Т.е. тя цери не симптома, а търси причината и е не само е по-добрият път при хроничните болежки, ами те учи как никога да не се повторят.
В Музея на аюрведата кураторът Анил е убеден, че ценното знание е древно колкото човечеството. От първия миг, когато първобитният е видял как тигърът яде конкретна трева, когато го боли стомахът или горилата дъвче листа и от тях прави лапа за наранения си крак. Решил да го приложи на себе си и започнал да предава наученото на поколенията.
Единият от начините е да не прекалявате с нищо и да слушате тялото си. То знае какво точно му трябва в даден момент и си го иска. Познанието е систематизирано преди пет хилядолетия от трима мъдреци. Текстовете им подробно описват въздействието на петте елемента, намиращи се в космическата система – земя, вода, въздух, огън, пространство – върху нашата индивидуална система и излагат важността от поддържането на тези елементи балансирани за здравословен и щастлив живот.
“Музеят на аюрведа е частен и е основан от фамилията Моос. Както си мислех фукливо, че се радвам на древно родословие (първите писмени сведения за Доскови са от 1630 година), кураторът ме сащиса с факта, че семейството се занимава с Аюрведа от пети век"!
“Кухнята е твоята аптека, баба ти е твоят доктор, храната е твоето лекарство, работата е твоето здраве“, повтаря Анил като мантра. Като се замисли човек, прав е. Преди да тръгнем към аптеката, първо опитваме да се оправим с бабини рецепти“, продължава разказа си Маги Гигова.
Чуйте го. С нея разговаря Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..