Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 11 октомври

600 ученици ще участват в традиционния туристически поход от хижа "Алеко" до Черни връх

Походът се организира от Българския туристически съюз и Столичната община

Снимка: Красимир Мартинов

На 11 октомври ще се проведе традиционния туристически поход за ученици от хижа „Алеко“ до Черни връх. Очаква се в него да се включат около 600 деца и младежи.

Събитието е най-масовото от този тип на Витоша, насочено към ученици от V до ХII клас. То е знаково за столицата, каза пред Радио София председателят на Българския туристически съюз Венцислав Венев. По думите му, всяка година желаещите ученици да се включат в туристическия поход, се увеличават.

„Мисията на Българския туристически съюз, още от ученическа възраст, е да предадем знанията, които имат по-големите поколения за планината – да може младите да се научат как да се държат в природата, какво да правят, как да се отнасят към растенията и животните, които обитават дивите места на България“, обясни Венев.

Сборният пункт за безплатен трансфер до хижа „Алеко“ е в 7.30 часа на пл. „Св. Александър Невски“.

Походът от хижа „Алеко“ към Черни връх ще започне в 10.30 часа. Очаква се участниците да успеят да го изкачат до 12.30 ч. На Черни връх те ще получат вода и чай, и ще имат възможност да участват в спортно-туристически активности.

„Всички ученици ще имат възможността да си ударят дигитален печат на Черни връх, на своите дигитални карти за 100-те национални туристически обекта“, посочи Венцислав Венев.

В 14.00 ч. походниците ще тръгнат обратно за хижа „Алеко”, където в 16.00 часа ще се качат на автобусите, с които ще се върнат обратно до пл. „Св. Александър Невски“.

Походът се организира от Българския туристически съюз и Столичната община.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03