Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът за състоянието на градовете и регионите 2024 г.

Снимка: Лили Големинова

Един от важните елементи на Европейската седмица на градовете и регионите (най-голямото събитие в сферата на кохезионната политика с над 5000 делегати и над 200 панела), е докладът за състоянието на градовете и регионите. Той вече е факт и ето някои от важните моменти в него.

180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за интеграция на мигрантите.

1 от 4 европейски граждани живее в някой от селските райони в Евросъюза, които реално покриват 75 процента от неговата територия.

Всеки ден в ЕС затварят (престават да бъдат обработвани) 800 ферми.

70 процента от населението на ЕС изпитва сезонен стрес или дискомфорт, свързан с водата – наводнения, суша или липса на достъп (по тази тема имаше интересна презентация от страна на един от заместник – кметовете на Прага като град, който при наводненията преди 20 години едва се справи, а сега дотолкова е подобрил способностите и подготовката си, че без големи проблеми градът посрещна последните наводнения).

Над 100 милиона от европейските граждани живеят в постоянен риск от  бедност и социално изключване, а 47 процента от младите европейци (на възраст между 18 и 34 години) са принудени да живеят с родителите си.

Именно местните власти влагат 50% от средствата в образованието, здравеопазването и социалните дейности. 70% от европейските политики се изпълняват именно на място. От 2004 г. насам 58% от публичните инвестиции са станали на ниво градове и региони.

Зелената и дигиталната трансформация се случва и „движи“ асиметрично в различните региони. И затова е толкова важна същността на кохезионните фондове – тяхното мото „нито един (регион) да не бъде изоставен“. И да не изостава в своето развитие.

Друга важна линия по време на Европейската седмица на градовете и регионите е пленарната сесия на Комитета на регионите. Делегатите се обединиха около мнението, че централизирания подход при създаването и прилагането на 650-милиардния план за посрещането на икономическите последствия от Ковид пандемията, макар и спомогнал да се ограничат ефектите от кризата, е довел да нови неравенства между регионите в ЕС. Повърхностното споменаване на неговата роля в сближаването в междинния мониторинг на плана от страна на ЕК също не беше подминато, както и факта, че прилагането му само на национално ниво, е довело до изключване на цели региони от разпределението на средствата. Делегатите от Европейския комитет на регионите поискаха също така отлагане на крайния срок за използване на средствата по плановете за възстановяване и устойчивост отвъд 2026 г.

Включване на местните власти да (о)стане приоритет и за следващия програмен период, за да се случва всичко bottom-up (отдолу – нагоре), защото по места се посрещат кризите, там властите са наясно какви точно са нуждите на хората.

Очаквайте специално интервю за Радио София с кмета на Клуж, Емил Бок.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Вълчева: Всеки един от нас има доза интровертност

Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..

публикувано на 02.01.25 в 17:29

Има рекорден ръст на вноса на кадри от трети страни

Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..

публикувано на 02.01.25 в 15:57
Никола Калистрин

Успех от 2024-а: Върхово постижение на ски по 30 Пирински върха

През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Надежда Бобчева

Нискоемисионната зона за отопление е само една от мерките за по-чист въздух в София

От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Жан Мар

Жан Мар записва последни песни за албума си

Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..

публикувано на 02.01.25 в 11:28

Търсят осиновители на баскетболна и на волейболна площадка

Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..

публикувано на 02.01.25 в 09:35