Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банкя - готови за утрешния ден

6
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови
Снимка: радио София

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р Александра Александрова:

"Стремим се да каним гости на високо ниво, за да възпитаваме вкус и отношение към културата. Стремим се да привличаме младите към нашите проекти като "Слушай Банкя" - в партньорство с НХА и 78-о училище. Ще направим табели с цитати от автори като Йордан Радичков, Дора Габе и изложба с цитатите в парка "Кестените". Стартира проектиране и на нов парк. Ще има традиционно коледно градче и ще надграждаме традициите. Днес подновяваме "Седянка Българка".

Какво представлява събитието, кои са летните културни събития и какво предстои до края на годината, включително и за фестивала "Кооп" - в звуковия файл.

Гостува и директора на Професионалната гимназия по туризъм Савина Спасова:

Кои са шеф-готвачите, бивши възпитаници на гимназията, че разберете още в началото на звуковия файл. Продължението е с приоритетите на новата директорка, която преподава там повече от 20 години. "Училището е създадено преди над 55 години, член е на Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство. Професиите предлагат успешна реализация, търсят се много на пазара на труда. Това прави гимназията привлекателна. При кандидатстване, първи се запълват бройките за професията готвач. Доста ученици продължават с горна степен на образование в сферата на туризма.

Демографската криза и нерегламентираността в трудовите отношения са сред причините за недостиг на кадри в сферата на туризма, но нашите ученици имат много големи успехи в събития като Национална кулинарна купа и се надявам повечето от нашите ученици да остават в България."

Още за специалностите и направленията, както и проектите и програмите, по които работи гимназията, включително Еразъм - в средата на звуковия файл. Към неговия край говорим за партньорствата на гимназията. 

Разказваме и за романа на Виолета Янушева "Преоткриване". Ръководителят на проекта "Готови за утрешния ден" на сдружение "БЛАГ ДЕН" Виолета Янушева, освен деец и просветител сред младите е и писател. Преди обаче да разберем повече за нейната дебютна книга "Преоткриване", ето разказа ѝ от първо лице за проекта и лесно ли е да развиеш креативността у един млад човек: 

"Разнообразието в таргета ни 15-29 г. е голямо. Няма пряк път към тях. Някои са се отделили със стъклена стена. Не можем да кажем, че 15 годишните са такива или не. Ако талантливите млади хора не се подкрепят, те се свиват в себе си.

Без значение кой какво твори, няма как да не се включат емоциите. Моята страст е операта и изобразителното изкуство. Книгата е израз на споделените ми емоции. Предизвикателство, поемане на риск и правене на компромиси са трите основни емоции. Колебанията ми натрупаха още емоции. Първото "да" може да определи пътя ти като творец. Когато правим избор, едва ли осъзнаваме, че се отказваме от нещо. Този отказ ни дърпа назад и затова новият път е толкова труден. Освен вълнуващ, той е и истинското."

Учителите по керамика и изобразително изкуство Елисавета и Цветан Стоянови ни разказват за една интересна изложба на учениците от 78 училище „Христо Смирненски“ в Банкя и децата със специални потребности от Дом "Дъга" в град Панагюрище:

"През годините децата, които се занимават с керамика ставаха все повече, произведенията им - също и решихме да направим изложбата. Тя е до края на октомври. Интересен е начинът, по който се колаборирахме с произведенията на децата от дневния център в Панагюрище. Това е среща на стихии. Абстрактната живопис на децата от Панагюрище и керамиката на нашите деца дават различни гледни точки, светогледът на всяко дете е автентичен, духът на изложбата показва красотата на детската душа." (Елисавета) "Изкуството е мост между възрастните и младите, чрез изкуството можем да решим проблемите между тях. Бяхме в дома и видяхме изключителния професионализъм." (Цветан)

Още за керамичното ателие в училището, какво е керамиката и какво формира обучението по изобразително изкуство - в звуковия файл.

И един разговор за книгата "Стара Банкя 1928-1929 г." с автора Румяна Николова и графичния дизайнер Диана Шингарова:

"Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет за банята е почти същата като днешната. Има много неща, които те карат да се замислиш по сериозно - има статия "Добрината е здраве". На представянето на книгата студенти от НБУ внесоха театрален елемент, а участници от "Смехурко" направиха говорящ вестник." (Румяна Николова)

"Дали сме по-съвременен поглед на това как е изглеждала стара Банкя. Решението бе да е в цветове бяло и синьо - като тези на въздуха и водата в Банкя. По подобен начин се спряхме на слънцето в корицата на книгата за гласовете на Банкя." (Диана Шингарова)

С какво още впечатляват старите броеве на вестника и какви са били предизвикателствата пред графичния дизайнер - в звуковия файл.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44