Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р Александра Александрова:
"Стремим се да каним гости на високо ниво, за да възпитаваме вкус и отношение към културата. Стремим се да привличаме младите към нашите проекти като "Слушай Банкя" - в партньорство с НХА и 78-о училище. Ще направим табели с цитати от автори като Йордан Радичков, Дора Габе и изложба с цитатите в парка "Кестените". Стартира проектиране и на нов парк. Ще има традиционно коледно градче и ще надграждаме традициите. Днес подновяваме "Седянка Българка".
Какво представлява събитието, кои са летните културни събития и какво предстои до края на годината, включително и за фестивала "Кооп" - в звуковия файл.
Гостува и директора на Професионалната гимназия по туризъм Савина Спасова:
Кои са шеф-готвачите, бивши възпитаници на гимназията, че разберете още в началото на звуковия файл. Продължението е с приоритетите на новата директорка, която преподава там повече от 20 години. "Училището е създадено преди над 55 години, член е на Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство. Професиите предлагат успешна реализация, търсят се много на пазара на труда. Това прави гимназията привлекателна. При кандидатстване, първи се запълват бройките за професията готвач. Доста ученици продължават с горна степен на образование в сферата на туризма.
Демографската криза и нерегламентираността в трудовите отношения са сред причините за недостиг на кадри в сферата на туризма, но нашите ученици имат много големи успехи в събития като Национална кулинарна купа и се надявам повечето от нашите ученици да остават в България."
Още за специалностите и направленията, както и проектите и програмите, по които работи гимназията, включително Еразъм - в средата на звуковия файл. Към неговия край говорим за партньорствата на гимназията.
Разказваме и за романа на Виолета Янушева "Преоткриване". Ръководителят на проекта "Готови за утрешния ден" на сдружение "БЛАГ ДЕН" Виолета Янушева, освен деец и просветител сред младите е и писател. Преди обаче да разберем повече за нейната дебютна книга "Преоткриване", ето разказа ѝ от първо лице за проекта и лесно ли е да развиеш креативността у един млад човек:
"Разнообразието в таргета ни 15-29 г. е голямо. Няма пряк път към тях. Някои са се отделили със стъклена стена. Не можем да кажем, че 15 годишните са такива или не. Ако талантливите млади хора не се подкрепят, те се свиват в себе си.
Без значение кой какво твори, няма как да не се включат емоциите. Моята страст е операта и изобразителното изкуство. Книгата е израз на споделените ми емоции. Предизвикателство, поемане на риск и правене на компромиси са трите основни емоции. Колебанията ми натрупаха още емоции. Първото "да" може да определи пътя ти като творец. Когато правим избор, едва ли осъзнаваме, че се отказваме от нещо. Този отказ ни дърпа назад и затова новият път е толкова труден. Освен вълнуващ, той е и истинското."
Учителите по керамика и изобразително изкуство Елисавета и Цветан Стоянови ни разказват за една интересна изложба на учениците от 78 училище „Христо Смирненски“ в Банкя и децата със специални потребности от Дом "Дъга" в град Панагюрище:
"През годините децата, които се занимават с керамика ставаха все повече, произведенията им - също и решихме да направим изложбата. Тя е до края на октомври. Интересен е начинът, по който се колаборирахме с произведенията на децата от дневния център в Панагюрище. Това е среща на стихии. Абстрактната живопис на децата от Панагюрище и керамиката на нашите деца дават различни гледни точки, светогледът на всяко дете е автентичен, духът на изложбата показва красотата на детската душа." (Елисавета) "Изкуството е мост между възрастните и младите, чрез изкуството можем да решим проблемите между тях. Бяхме в дома и видяхме изключителния професионализъм." (Цветан)
Още за керамичното ателие в училището, какво е керамиката и какво формира обучението по изобразително изкуство - в звуковия файл.
И един разговор за книгата "Стара Банкя 1928-1929 г." с автора Румяна Николова и графичния дизайнер Диана Шингарова:
"Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет за банята е почти същата като днешната. Има много неща, които те карат да се замислиш по сериозно - има статия "Добрината е здраве". На представянето на книгата студенти от НБУ внесоха театрален елемент, а участници от "Смехурко" направиха говорящ вестник." (Румяна Николова)
"Дали сме по-съвременен поглед на това как е изглеждала стара Банкя. Решението бе да е в цветове бяло и синьо - като тези на въздуха и водата в Банкя. По подобен начин се спряхме на слънцето в корицата на книгата за гласовете на Банкя." (Диана Шингарова)
С какво още впечатляват старите броеве на вестника и какви са били предизвикателствата пред графичния дизайнер - в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София - около 2° . По Черноморието ще е облачно и ветровито. Ще духа..
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..