Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на Динко Дерменджиев ще е до стадиона на любимия ФК "Ботев"

Снимка: yellowblack-foundation.org

В предаването “Радиокафе“ акцент и върху тема, свързана с нашата памет, с една инициатива за построяване на паметник около стадион "Христо Ботев" в Пловдив на една легенда на българския футбол и на едноименния местен клуб – Динко Дерменджиев-Чико.

Инициативата на Фондация „Жълто и Черно за изграждане паметник на легендарния футболист в подстъпите към стадион “Христо Ботев“ вече е в ход.

Повече за това разказа доц. д-р Видин Сукарев -  председател на фондацията,  дългогодишен музеен специалист и университетски преподавател. Той е автор на над 50 научни публикации, сред които 5 монографии, на над 20 музейни изложби и десетки популярни статии за историята и културното наследство на Пловдив. Член е на Центъра за стопанско-исторически изследвания, редактор и рецензент в научни издания. Потомствен ботевист.

"Идеята циркулира отдавна. Още от 2019 година, когато почина Динко Дерменджиев, бе в процес на обсъждане и ние се заехме да ѝ предадем материя и посока на развитие. Започна събирането на средства, обявили сме конкурс, предполагам, че до 20 ноември ще има излъчен победител, посочи доц. Видин Сукарев,

В разговора ще чуете впечатленията и емоциите, които Сукарев сподели от изминалия мач на националния ни отбор в Пловдив,

  • Фондация "Жълто и Черно“ си поставя за цел да работи за издигане авторитета на футболен клуб "Ботев" Пловдив, опирайки се на неговите забравени и непознати за мнозина днес история, традиции и ценности, развивайки същите напред във времето. Основен акцент в дейността ѝ са културната, просветна и благотворителна дейност, с което ще допринася за доброто име на любимия футболен клуб в обществото.

Инициативата за създаване на фондацията е на кръг ентусиасти, които се занимават от дълго време  с проучване и популяризиране на историята на  ФК “Ботев“ – Пловдив.
"Основахме фондацията на 8 септември 2022 година. В момента членовете ѝ са 18 - хора, свързани с „Ботев“ Пловдив по различни линии, но най-вече, заради любовта към този отбор, не просто само като фенове, но и като хора, които искат клубът да заеме подобаващото му се място в обществения живот на Пловдив, както е било някога - посочи Видин Сукарев. - Първият  български паметник в града - паметникът на Христо Ботев, и създаден от членове и привърженици на футболния клуб. Той и до ден днешен се намира пред стадиона."

Сукарев подчерта, че ФК "Ботев" има утвърдено присъствие в Калофер при честването на годишнини, свързани с патрона на клуба.
Информация за
настоящите и бъдещи инициативи на Фондация "Жълто и Черно“, можете да откриете на нейната интернет страница, както и във фейсбук, където ще намерите и повече информация как да се включите в настоящата кампания за изграждането на паметника на Динко Дерменджиев.

Чуйте разговора на Боян Бочев с доц. Видин Сукарев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51