Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от ИСУЛ спасиха 8-месечно бебе, погълнало играчка

УМБАЛ "Царица Йоанна -ИСУЛ"

Лекарите от клиниката по уши, нос, гърло в болница Царица Йоанна – ИСУЛ спасиха 8-годишно бебе, погълнало пластмасова играчка, която престояла пет дни в гърлото му.

Детето било прегледано в детския УНГ кабинет, направени са му всички необходими изследвания, а след това е вкарано в операционната зала, където медиците извадили играчката от гълтача му, съобщиха от медицинското заведение.

"При това дете чуждото тяло беше заклещено в най-долната част на гълтача, която се намира непосредствено зад гръкляна. Това е мястото, където се кръстосват дихателния и храносмилателния път. Опасността в конкретния случай бе, ако този предмет промени положението си, може да попадне в гръкляна, тоест в дихателните пътища, да ги запуши и да се стигне до фатален изход", разказва д-р Станчева, която по това време е дежурна в приемния детски УНГ кабинет и първа преглежда детето.

На бебето е назначена терапия за инфекция, тъй като родителите му съобщили, че оплакванията са от пет дни. 

"Още щом видя момиченцето ми, д-р Станчева се усъмни, че тя е глътнала нещо. След прегледа тя прецени, че трябва да се направи оглед с камера през носа. С доц. д-р Цоло Цолов и доц. д-р Тодор Попов видяха, че има нещо в гърлото и незабавно ни приеха в болницата, защото ми обясниха, че предметът е на място, където лесно може да запуши гръкляна и детето да се задуши. От тук насетне всичко се случи като на сън", споделя майката.

"Знаехме, че разполагаме с броени минути, тъй като, по сведение на родителите, оплакванията на детето са от повече от 5 дни. Всяка секунда можеше да е фатална. Едно от големите притеснения беше анестезията. Имаше опасност при вкарването на интубационната търба, тя да увлече чуждото тяло и още повече да влошим състоянието на детето. Затова с доц. д-р Маринов, един от най-опитните ни анестезиолози, решихме да действаме с местна анестезия, но с готовност, при необходимост, детето веднага да бъде интубирано", спомня си УНГ хирургът доц. д-р Попов, който успява да извади от гърлото на момиченцето без усложнения, пластмасово цвете с диаметър 1,5 см.

"Детето не се беше хранило пълноценно от 5 дни и беше доста дехидратирано. В такива случаи, преди анестезията се прави "подготовка", за да може бебето да я "понесе" – време, с което ние с доц. Попов не разполагахме, защото ситуацията беше критична. Освен това, от анестезиологична гледна точка, воденето на анестезия при изваждане на чужди тела от дихателните пътища, а в случая всеки един момент чуждото тяло можеше да попадне в гръкляна, е една от най-рисковите в нашата специалност. Причината е, че през тръбата, през която се обдишва пациентът, работи и хирургът. В тези случаи, за секунди може да се стигне до много тежки, животозастрашаващи усложнения", разказва доц. д-р Цветомир Маринов.

Детето е погълнало пластмасово цвете с остри ръбове.

"След екстракцията оставихме детето няколко дни на антибиотично лечение в отделението, поради развилата се локално възпалителна реакция. Постепенно то започна да се храни нормално, спря да повишава температурата", споделя д-р Станчева.

Днес кърмачето е добре. Изписано е без никакви усложнения. А родителите са благодарни на лекарите и на Бог, който им е подсказал правилния изход.

"И може би имат основание - лично българският Патриарх, Негово Светейшество Даниил, даде старт на благотворителната инициатива за събиране на средства за ремонт на детското УНГ отделение в столичната болница", коментират от УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12