По региони, единствено плановете на работодателите в София и Русе включват наемане на нови служители през следващите шест месеца.
В сравнение с предишното проучване отпреди шест месеца, значително намалява коефициентът по заетостта в съотношението на фирмите, които са потвърдили, че планират да назначават хора, спрямо тези, които са заявили, че не планират подобни стъпки, каза пред Радио София Александър Георгиев от Българската конфедерация по заетостта.
„Намаляването спрямо предходния отчетен период е с 12%. За нас това е много сериозна индикация, че навлизаме във фаза на охлаждане на пазара, което донякъде беше очаквано. До средата на миналата година икономиката беше във фаза на прегряване“, обясни Георгиев.
По думите му, положителната новина в проучването е, че във всички сектори се очаква положително развитие, но със значително по-малки обеми, отколкото е било планирано предишното шестмесечие.
„Има отворени позиции, за които трудно се намират хора, съответно има и хора, за които няма подходящи отворени позиции. В някои отношения има диаметрално разминаване между кадрите, които са налични на пазара и тези, от които бизнесът има нужда“, коментира Александър Георгиев.
Той определи пазара на труда в следващите месеци като „скромен и колеблив“.
„Много повече компании са отбелязали, че не са сигурни в каква посока ще вървят от гледна точка на назначаване на хора. Ситуацията на пазара е такава, че те не са спокойни, за да предприемат дългосрочни мерки“, каза Александър Георгиев.
По думите му, охлаждането на пазара на труда в известна степен се дължи и на приключилото лято, тъй като тогава се търсят и много сезонни работници.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..