Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки отнемането на автомобили, пияните шофьори в София се увеличават

Иво Биков, полицейски инспектор “Пътна полиция” - София
Снимка: Александра Илиева

Инцидентите са част от информационния поток ежедневно. В каква посока трябва да работим, за да се стига до тях по-рядко обяснява в ефира на “Събуди се, София Иво Биков, полицейски инспектор от “Пътна полиция” - София.

“Преминаването на червен светофар на кръстовищата е може би едно от най-тежките нарушения по Закона за движение на пътищата. Често пъти това нарушение води до последици - по-тежки или по-леки, но и такива с фатален край. В тази връзка ние работим активно. Постоянно правим специализирани полицейски операции, съставяме глоби, актове.

Имаме шест зони в София (шест кръстовища), на които има изградени технически средва, т.е. имаме камери, които когато водач премине на червен светофар, камерата го снима, започва да се образува административно-наказателна преписка, изпраща се в отдел “Пътна полиция”, установява се водача, изпраща му се призовка и се привиква в КАТ и му съставят глоба. Камерите са разположени по бул. “Тодор Александров”, “Княгиня Мария Луиза”, “Г.С. Раковски” и “Цар Освободител”. 

Оказва се, че отнемането на автомобил не оказва необходимия ефект върху хората, които сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотици.“Не мога да кажа, че тази мярка е довела до спад. Жалко е, но не мога да го кажа. От началото на годината само в София са отнети 383 МПС, а от началото на мярката 564 автомобила”, казва Иво Биков.

По думите му, дори хората, които са хванати да шофират след употреба на алкохол, са се увеличили. “Тук има нещо важно, на помощ на нас - пътните полицаи, се включиха и колегите от охранителна полиция. Преди само пътните полицаи имаха дрегер за алкохол и наркотици. Сега, контролът е два пъти по-засилен”, допълва той.

“Няма сигнал, на който да не сме обърнали внимание, когато се касае за нарушение на Закона за движение по пътищата. Ние определяме нашите маршрути за движение и местата за контрол спрямо тези сигнали. “Нашата цел е да не допускаме произшествия и като цяло нарушения на пътя, не толкова да глобяваме хората”, допълва той.  

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03