Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове, а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална мрежа за децата:

Мая Цанева:

"Темата за училищните дворове след КОВИД стана особено актуална, тя е въпрос на живот. Едно от първите умения, които децата усвояват е да прескачат оградата. Предизвикателството е тези пространства да станат привлекателни и да се опазят от вандализма. Но пространствата често остават затворени от страх, че не могат да бъдат опазени.

Държавата няма план за действие, няма проследяване къде какво се случва. Няма карта къде са достъпните. Нашето сдружение събра в такава около 100 локации, но често НПО не са в диалог с общините. Дворовете носят усещане на сигурност за родителите, усещане за общност. А там енергията може да се канализира. Пространствата са с неизползван потенциал - там и млади родители се срещат и разхождат малките си деца."

Диана Андреева:

"НМД обхваща 130 организации, които се грижат за благосъстоянието на децата. Вече 13-та година изследваме политиките, свързани с децата и поставяме всяка година оценки на управляващите, това се случва в нашия бележник. В него влиза и темата за спорт и култура. За миналата година оценката е 3,82. Това е една от най-високите оценки в бележника ни.

Темата за зелени класни стаи, кътове за отдих е много важна, няма цялостна политика за местата за свободно време. Там са намесени много министерства. Детето е субект на много политики, а те трябва да действат в синхрон и в последователност. Ако има общностни събития, ще има по-хубав синхрон между училище, родители, граждани. Общините трябва да станат проактивни. А и училищата трябва да се хвалят за това, че дворовете им са отворени."

Включваме от Пловдив Ласка Ненова от сдружение BG бъди активен:

"В началото на август кметът пусна официална заповед, с която отвори училищните дворове за ползване от 12 август, но заповедта му получи голям отпор от директорите. Без интегрирана система за опазването им, те се притесняваха за тях. Организирахме среща в началото на септември с участници от много страни - преподаватели, община, родители, МВР. Направихме работна група за изграждане на правилник по тази заповед, от идея да я превърнем в устойчив пример."

Във втория час даваме думата на директора на Шесто основно училище Адриан Николов и на един от преподавателите, Людмила Николова:

Адриан Николов: "Добри стопани на сградата сме. В момента имаме довършителни дейности по спортната площадка, спечелихме конкурс в МОН. Имаме тенис на маса и по-голяма спортна площадка в задния двор. Изключиелно добре си партнираме с район Средец по отварянето на двора в извънучебно време. Тук няма такива площадки, охраната е осигурена от район Средец. Имали сме също проблеми с вандализма, но сега успяваме да опазим двора. Искаме да облагородим нашия район и да го превърнем в приятна зелена среда за учене. Ще се опитаме да направим висящи градини. Класна стая на открито също е едно от желанието ни."

Людмила Николова: "Промените са за добро - и материална база, и човешкият фактор. Развиваме ценностната система - емпатия, добронамереност. Шесто училище е вълнение, слънце. Трудно е да се научат да работят в екип, в който всеки да има място за личностна изява. Трябва да им даваме криле. Днешните деца са много по-самоуверени, знаещи и можещи, но си остават деца. Дворът не е само за спорт. Имаме училищен парк - децата засаждат цветя, тепърва го обогатяваме. Там имаме занимания по интереси, открити уроци. Децата са готови да творят, да прилагат знанията. Трябва да слушаме децата! Дворът и сърцата ни са отворени, идвайте деца."

Повече за историята на училището и проектите, по които то работи - в звуковия файл.

Продължението е с Веселин Кръстев, съучредител на "Заедно за София":

"Ние сме гражданска организация, свързана с местните общности и подобряване на градската среда. Темата за отварянето на дворовете ми е присърце от години. Училищният двор е специално място, без значение периода на годината. В 80-те със собствени усилия сме си оправяли кошове, врати. Училището е сплотеност. Децата са ти под погледа. 

Училищните дворове трябва да бъдат отворени, но и пазени, както и сградите. Не може да се вандализират, това пречи на идеята. Когато децата и родителите следват модел на поведение, гледат добрия пример. Трябва и да се събират с труд - това кара после да се пази направеното. Съвсем друго е на живо, хората намират допирни точки и започват да живеят по-добре. Като хората са заедно в училищния двор, те се наблюдават. Празниците в училищния двор също сплотяват. Грижата за пространството трябва да е обща, да има общ правилник."

Какво мисли по въпроса районният кмет Tрайчо Трайков:

"Повечето училищни дворове в район Средец са отворени. Споразумяхме се да им осигуряваме охрана. Това е ключов проблем, той усложнява живота на училищните ръководства. Районните администрации инициират нови спортни и детски площадки. Горди сме, че успяхме да направим такива в Княжеската радина с вход откъм "Гурко", ремонтирахме два стрийт фитнеса. А зад тенис масите се събират да танцуват танго. "

Яна Генова, зам.-кмет за култура, образование, спорт и младежки дейности обобщава:

"Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е направено с училищната среда в Шесто основно училище трябва да бъде отбелязано. Хората, които чухме днес са съвременните будители. 

Сферите, за които отговарям са много важни за личностното развитие. Училищният двор ми е дал усещането какво е успех, усилието да преодолееш себе си. Вярваме, че училищните дворове могат да бъдат пресечна точка, място за сплотяване и общностен живот. Има местни особености, знаем проблемите, и архитектурни заради типовото планиране през соца - напукани настилки, падащи огради, нерегламентирано паркиране. Охраната е на първо място, но чистотата също е голям проблем, не знам как в Шесто у-ще са се справили. 

Направили сме картографиране на проблемите и на възможните решения. Моделите са различни. Осветлението като част от архитектурната среда е много важно. Изработили сме проект как да изглежда училищен двор в различни сфери - спорт, занимания на открито, танци - те са и физическа, и социална активност. Зелени зони, споделени училищни градини. Никой родител не иска да вижда тийнейджърите часове наред в моловете.

Самата среда може да формира връзки между поколенията, уважение към другия. Поръчали сме изработване на методология за ползване от директорите на училищата. Но процесът не може да се случи отгоре надолу. Длъжници сме на съвместното създаване на публичната среда. Гражданските организации са освен партньор и консултант, източник на експертно знание и наш коректив."

Мая Цанева: "Лайтмотивът е надежда. Смятам, че нещата ще се случат, но както на повечето хубави неща, трябва време. За съжаление за обикновените граждани това може би е на дъното на приоритетите. Иначе сме приятно изненадани от хода на събитията, пожелавам това да се случва на много повече места. Да сме нагоре в европейската класация за отворени училищни дворове. Но често изпускаме мнението на децата - бихме могли през неформални методи да съберем оригиналните идеи на децата. Като са чути, стават осъзнати граждани."

Но Радиокафе бе попитало вече един осмокласник доколко той и неговите приятели приемат еднозрачно решението училищните дворове да са достъпни и в извънучебно време, както и да си признае какво правят, ако не са. Освен това, добавя още един възможен любим спорт, който да бъде включен при ремонта на спортните площадки:

Финални думи на Яна Генова: "Всичко, което е свързано  с децата, с развитие в нови посоки, е приоритет. Имаме възможност да предоставим картографирането веднага. А след обсъждане с районните кметове, ще пуснем и методологията, за която говорихме. Плановете можем да разположим визуално на оградите на дворовете."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48