Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК:

Доброволчеството в днешно време има спонтанен характер

БМЧК е най-голямата младежка неправителствена организация

Снимка: БТА

Най-голямата доброволческа хуманитарна организация в страната - Българският червен кръст, вече 146 години извършва постоянна мащабна социална дейност, подпомага държавата в работата с бежанци на българска територия, в борбата с епидемии и подпомага облекчението на групите в неравностойно положение. Освен това изпраща и обучени доброволци на хуманитарни мисии по целия свят.

"Доброволчеството в страната е минало през различни етапи на своето развитие. Днешният доброволец не е същият като този преди 20 или 120 години, доброволчеството се развива с развитието на човека въобще.

В момента един от проблемите, който винаги се изтъква, е липсата на Закон за доброволчеството и това, което се прави за доброволчеството е онова, което правят неправителствените организации, за да може то  да бъде пълноценно и да създава предпоставки и други хора да се включват в този процес. Това посочва д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК и ръководител направление „Организационно развитие“.По думите ѝ няма достатъчно воля да се приеме необходимото законодателство по подобаващ начин. “Закон за доброволчеството трябва да има, но той трябва да е адекватен на развитието на самото доброволчество”.

Според д-р Джамбазова, до неотдавна доброволчеството е било по-институционализирано - имало е доброволци, които са били трайно прикрепени към всяка организация, а днес младите хора искат много бързо да постигнат каузите си и не се задържат дълго време в една организация и в много по-голяма степен днес доброволчеството има своя спонтанен характер.

“Трайният доброволец трябва да бъде обучен достатъчно. Той през цялото време трябва да бъде подготвен за онова, което се случва. Трябва да бъде облечен по определен начин, трябва да е застрахован, особено, ако влиза да работи във вредни условия на труд, трябва да бъде мотивиран, подкрепян. Трябва да се прави всичко онова за тези хора, тъй като това са хора, които не получават нито стотинка за своя труд. По този начин тази безвъзмездност не предполага обаче безплатност”, категорична е д-р Джамбазова.

В днешно време Българският младежки червен кръст е най-голямата младежка неправителствена организация, която активно участва в обучението и възпитанието на деца и младежи, и приобщаването им към хуманитарните ценности и принципи.   

Да бъдеш доброволец в БЧК е преди всичко призвание. Желанието да се чувстваш в полза на обществото, още повече на тези членове на обществото, които са най-уязвими в определен период от живота си. Емпатията е важна, но при доброволците по-важни са високите нива на емоционална интелигентност”, казва психологът Десислава Илиева - референт по психично здраве и психосоциална подкрепа в БЧК.

Това е, което носи усещането за полезност. Тя разказа, че липсата на адекватен Закон за доброволчеството е пречка пред някои доброволци, които за да се включат в определени кампании, трябва да използват годишния си отпуск.

Това, според нея, съществува в компании, които нямат социална ангажираност. Отношението на тези работодатели към доброволчеството може да се промени с подходящи информационни кампании, както и чрез оценка на уменията, които доброволците придобиват след обученията в БЧК.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25