Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК:

Доброволчеството в днешно време има спонтанен характер

БМЧК е най-голямата младежка неправителствена организация

Снимка: БТА

Най-голямата доброволческа хуманитарна организация в страната - Българският червен кръст, вече 146 години извършва постоянна мащабна социална дейност, подпомага държавата в работата с бежанци на българска територия, в борбата с епидемии и подпомага облекчението на групите в неравностойно положение. Освен това изпраща и обучени доброволци на хуманитарни мисии по целия свят.

"Доброволчеството в страната е минало през различни етапи на своето развитие. Днешният доброволец не е същият като този преди 20 или 120 години, доброволчеството се развива с развитието на човека въобще.

В момента един от проблемите, който винаги се изтъква, е липсата на Закон за доброволчеството и това, което се прави за доброволчеството е онова, което правят неправителствените организации, за да може то  да бъде пълноценно и да създава предпоставки и други хора да се включват в този процес. Това посочва д-р Славита Джамбазова - зам. генерален директор на БЧК и ръководител направление „Организационно развитие“.По думите ѝ няма достатъчно воля да се приеме необходимото законодателство по подобаващ начин. “Закон за доброволчеството трябва да има, но той трябва да е адекватен на развитието на самото доброволчество”.

Според д-р Джамбазова, до неотдавна доброволчеството е било по-институционализирано - имало е доброволци, които са били трайно прикрепени към всяка организация, а днес младите хора искат много бързо да постигнат каузите си и не се задържат дълго време в една организация и в много по-голяма степен днес доброволчеството има своя спонтанен характер.

“Трайният доброволец трябва да бъде обучен достатъчно. Той през цялото време трябва да бъде подготвен за онова, което се случва. Трябва да бъде облечен по определен начин, трябва да е застрахован, особено, ако влиза да работи във вредни условия на труд, трябва да бъде мотивиран, подкрепян. Трябва да се прави всичко онова за тези хора, тъй като това са хора, които не получават нито стотинка за своя труд. По този начин тази безвъзмездност не предполага обаче безплатност”, категорична е д-р Джамбазова.

В днешно време Българският младежки червен кръст е най-голямата младежка неправителствена организация, която активно участва в обучението и възпитанието на деца и младежи, и приобщаването им към хуманитарните ценности и принципи.   

Да бъдеш доброволец в БЧК е преди всичко призвание. Желанието да се чувстваш в полза на обществото, още повече на тези членове на обществото, които са най-уязвими в определен период от живота си. Емпатията е важна, но при доброволците по-важни са високите нива на емоционална интелигентност”, казва психологът Десислава Илиева - референт по психично здраве и психосоциална подкрепа в БЧК.

Това е, което носи усещането за полезност. Тя разказа, че липсата на адекватен Закон за доброволчеството е пречка пред някои доброволци, които за да се включат в определени кампании, трябва да използват годишния си отпуск.

Това, според нея, съществува в компании, които нямат социална ангажираност. Отношението на тези работодатели към доброволчеството може да се промени с подходящи информационни кампании, както и чрез оценка на уменията, които доброволците придобиват след обученията в БЧК.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26