"Пред очите ни“ е изложбата на художника Калин Серапионов, която се откри наскоро в Национална галерия "Двореца“.
Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета.
В творбите си художникът изследва различни модели на общуване и човешки отношения, на общности, характери, поведение и взаимовръзки. Премерените ефекти на пространствените решения на видео инсталациите оформят активно поле на споделено преживяване. Цялостният образ е генериран чрез тънко режисиране на действието и поведението в кадър, прецизна работа с камерата и видеомонтаж, специално изградена аудио-среда.
Изложбата носи ретроспективен характер и представя някои от емблематичните творби на Калин Серапионов.
“Пред очите ни“ е изградена специално за традиционната архитектура на Националната галерия. Пулсиращите с цветове и форми екрани, голямо форматните сюжетни прожекции и портретните послания формират “споделеното“ пространство на тоталната видеоинсталация
“В изложбата участват дванадесет работи, започвайки от самото начало, откакто аз се занимавам с видео, от 1997 година“, посочи художникът, при гостуването си в предаването “Радиокафе“.
Куратор на изложбата е Ярослава Бубньова.
Сред най-ранните творби на Серапионов е скандално-ироничният видеофилм „Музеят – причина за среща и запознанство“ (1997), заснет преди почти 30 години в сградата, приемаща сегашната изложба.
Също и Аналитичната “трилогия“ – приятелската закачка в „Топлата супа и моята домашна общност“ (1998), стриктната фронталност на портретите в “Основното ястие“ (2006).
"На мен не ми беше достатъчно само да представя едно произведение, исках да разбера как то се случва, което е доста дълъг процес – от самата идея, до реализацията на работата, се минава през различни неща. През годините успях да се науча и да напредна в работата…Аз нямам такова специално образование нито на оператор, ното на режисьор, нито на човек, свързан с някаква форма на движещ се образ. Завършил съм живопис“, коментира художникът.
"Силният ми интерес към визуалните изкуства и движещия се образ ме теглеше в посока на това все повече да научавам различни неща и да експериментирам и с течение на времето тръгвайки от аналоговите технологии, през първите цифровви касети, ДВД формата и след това в дигиталните формати“, разкрива той.
От 2010 започва да работи с изявени саунд дизайнери и композитори като Ангел Симидчиев и Мартин Луканов, с които създава няколко проекта.
Още интересни подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..