Излезе от печат книгата на д-р Полина Антонова "Архивът на Димитър Ненов. Систематизации, интерпретации, анализи", посветена на Димитър Ненов – една от водещите фигури в българската музикална култура и интелектуален елит от първата половина на миналия век – виртуозен пианист, композитор, архитект, преподавател и общественик.
Изданието бе представено премиерно в Трявна, а в столицата - официално на "Софийски музикални седмици".
В своята музикологична книга Полина Антонова представя изцяло нотния архив на композитора и част от личната му кореспонденция, скици, оригинални материали, съхранявани в Научния архив на БАН.
Предложена е систематизация и подробно са анотирани ръкописите и свързаните с тях словесни документи.
Направен е опит да бъдат открити и научно аргументирани конкретни или хипотетични отговори на наложените в пространството повече от половин век митологеми за житейската и творческа съдба на един от най-енигматичните български музикални творци.
"Това е моят докторат, който правих в периода 2011-2012 г. Той е конкретно фокусиран върху систематизацията, структурирането, идентифицирането, описването – всичко свързано с нотния архив на Димитър Ненов - уточни д-р Полина Антонова. - Главната цел беше архивът да стане достъпен, защото до 2017 г. той беше обект на какви ли не мистификации градски легенди. От една страна да стане достъпен, да се знае какво има в нето, а също, правейки тази структура на архива, да предложа модел, по който той да бъде дигитализиран", допълни още тя.
Според д-р Полина Антонова нотният архив на Димитър Ненов, може да бъде разглеждан като един особен случай.
"Какво имам предвид под “особен случай“ – състоянието и нотната наличност в него е доста фрагментарно, в нотните материали наистина имаше неща за точната идентификация, на които имах нужда от помощ в словесната част на архива. Когато дадена партитура е непълна или има няколко непълни копия, скици, или пък когато изобщо няма скици, започва проучване в едно друго поле. Тогава малко излязох от първоначалната музикална част на архива и навлязох в словесната част. На помощ ми дойдоха кореспонденцията и автобиографичните материали", поясни тя.
По думите ѝ, най-важната и основна ценност, която се съдържа в архива, са оригиналните партитури, а словесните материали и кореспонденцията дават една комплексна представа за личността на твореца – житейския и творческият му път. Особеното в случая на Ненов е, че неговия труден житейски избор до голяма степен определя творческия му път – той оставя малко произведения, живее кратко, умира в творческия си разцвет.
Обикновено Димитър Ненов битува в нашето пространство с клавирните си произведения, те се свирят най-много, симфоничната и вокално симфоничната музика не. Друга ценност са кореспонденцията на Ненов и автобиографичните материали, защото представят неговата гледна точка. изтъкна д-р Полна Антонова.
Чуйте още интересни аспекти за личността и музиката на Димитър Ненов в интервюто на Боян Бочев с д-р Полина Антонова в звуковия файл.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..