Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Цветков:

Нападения срещу водачи на такси да се третират както срещу лекари и полицаи

Снимка: Ани Петрова

С искане за справедливи присъди за извършителите на въоръжен грабеж и опит за убийство на техния колега Апостол Вълчев от Ямбол, таксиметрови шофьори излизат на протест преди обед в София, Ямбол, Пловдив, Бургас, Велико Търново и Враца.

Делото за нападението над таксиметровия шофьор ще се гледа днес във Върховният касационен съд.

Недоволството на таксиметровите шофьори е породено от забавянето на съдебния процес и липсата на справедливо наказание за нападателите.

  • На 11.12.2017 г. непълнолетният тогава Костадин Стоянов и 18-годишният Симеон Димитров прострелват тежко с незаконно оръжие таксиметровия шофьор от Ямбол Апостол Вълчев в предумишлен опит за убийство с цел грабеж. След курс с таксито двамата стрелят по шофьора в гръб без предупреждение. Въоръжени са с нож, газов пистолет и преработена на огнестрелна въздушна пушка с куршум 22-ри калибър с разпробит връх. Незаконният боеприпас се пръска в тялото на Апостол, като засяга белия му дроб, спуква диафрагмата му, минава на милиметър от аортата, а парче от него засяда в миокарда и не може да бъде извадено. Апостол по чудо оцелява благодарение на множество операции, но много от органите му са увредени.

"Случаят е нападение на работното място. Настояваме такива казуси да се възприемат и третират както нападение над лекари и полицаи. Очакваме максимално възможните присъди", коментира пред БНР-Радио София Красимир Цветков, председател на таксиметровия синдикат.

Той уточни, че досега са водили разговори с различни институции, но досега няма никакви реални действия. Цветков съобщи, че преди минути са получили предложение за дигитално приложение с паник бутон.

"То ще позволява директна връзка между нас. Когато го активираме, всички колеги в близост ще знаят, че има проблем. До дни ще започнем да го внедряваме."

Чуйте разговора на Божидар Янев.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - улица Славянска

Какво е най-важното за ул.Славянска, по която се разхождаме радиофонично днес? Тя свързва Народния театър с гробницата на Княз Александър. Започваме от сградата на Народния театър и името с което я свързваме е проф.Шишманов - министър на Просвещението. В края на 1906 сградата е готова и театърът е открит в януари следващата година. Защо сградата е..

публикувано на 13.09.25 в 16:00

Историята оживява - Дигитален център “Копривщенският микросвят”

Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..

публикувано на 13.09.25 в 15:00
Симеон Велики, нарисуван от Димитър Гюдженов

Адресите на любовта - Цар Симеон Велики

Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище,  се определя  от историците като “Златен век на българската книжнина и..

публикувано на 13.09.25 в 14:00
Дани Димитрова

Всяка дама при нас е кралица

В началото на празника на Радио София на най-старите тенис-кортове в София, с нас е  Дани Димитрова , организатор на лигата "Смайл къп": "Основахме я с 12 момичета, имаме вече над 260 участнички. В любителския тенис сме, аз например играя само от две години. Няма достатъчни турнири за дами. Лишени от его сме. Даваме чудесен пример. Завързват се..

публикувано на 13.09.25 в 11:49

Тенисът и радиото като антидепресанти

Честваме 18 години Радио София с демонстративен тенис турнир в Борисовата градина с участието на музиканти, артисти и други приятели. Георги Георгиев от "Остава" и ще свири, и ще играе тенис, а някои го помним и като тонрежисьор в Радио София: " При мен е по-разводнено, играех между 2007-9. Много години не бях играл. А тук ми дойде апетит да..

публикувано на 13.09.25 в 10:00

Първо издание на Детски фестивал "Надежда" с арт работилнички и игри

Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..

публикувано на 12.09.25 в 17:40

НЗОК с полезна информация преди началото на учебната година

Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..

публикувано на 12.09.25 в 17:32