Проверка на Института за пътна безопасност показва, че от създаването на Фонда за безопасност на движението по пътищата през 2011 г. до октомври 2024 г. от глоби за превишена скорост са събрани повече от 591 млн. лева.
От сумата са похарчени са около 122 млн. лева, от които над 60 милиона - само през последните две години (2023-2024).
"Фондът на практика е банкова сметка, с която оперира финансовият министър – обикновено за покриване на финансов дефицит – коментира пред БНР-Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ). – За съжаление Фондът се е превърнал във фирма, която купува автомобили и консумативи и цели да реализира повече печалба."
По думите на експерта, в България има хиляди места с погрешно поставени пътни знаци и неправилна организация на движението. Там се поставят „капани“ за шофьорите, а от пътните полицаи се изисква да хващат все повече нарушители.
"Това по никакъв начин не се отразява на пътния травматизъм. Отчита се намаляване на жертвите, каквото няма в историята на България, дори и по време на ковид пандемията, когато имаше ограничения на движението. Увеличаването на катастрофите и намаляването на жертвите е факт, който изисква специално внимание и анализ."
Милчев обясни по-малкото загинали по пътищата в София с честите задръствания.
"Като няма движение, няма инциденти и жертви."
Специалистът смята, че Държавната агенцията по безопасност на движението по пътищата в момента не координира дейността на ангажираните с това институции, а в момента стои като паразитна структура.
Чуйте разговора на Божидар Янев.Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..