Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В проекта си "Death Cafe"

Сценаристът Мариана Събева разказва как смъртта ни събира

Мариана Събева
Снимка: Даниел Ненчев

Сценаристът  Мариана  Събева, която познаваме и от форума за документално кино – "Sofia Documental" гостува в предаването „Радиокафе“, за да разкаже за новия си проект - филм, който е в процес, по темата "Death Cafe", където с изненада  ще открием кое е общото между смъртта и смеха.

"Death cafe" е световно движение, което основано през 2011 година, от англичанина Джон Ъндърууд. След като губи свои близки, той започва да провежда дискусии по темата за смъртта, организирайки в дома си сбирки на чай и кафе, в които всеки може да сподели своите мисли по темата. В един момент тези дискусии се разрастват и излизат много извън дома му. Такива срещи започват да се провеждат в над 80 държави по света. Те събират напълно непознати хора в един споделен и безкрайно уязвим разговор. За мой личен шок, когато започнахме да правим тези срещи в България, бяха пълни с много хумор, смешки и облекчение", разказа тя.

Death cafe“ е пълнометражен документален филм, по който Мариана Събева работи.

"Първоначално ми се искаше да направя филм за срещите, защото ми се сториха много специални и особени. Има хора, които ги посещават един или два пъти, но други идват абсолютно всеки път, защото има нещо пристрастяващо в медитирането по тази тема и начинът, по който сме свързани с нея. Няма нещо, което да те оголва толкова, колкото смъртта", посочи тя.

По думите ѝ, това не е филм, който разчита на някаква ексклузивност или свръх оригиналност. Той стартира като филм за срещите, след това се превърна във филм за героите. "В един момент се превърна във филм, разкриващ начина, по който аз преживявам загубата и разсъждавам за смъртта и любовта, защото те за мен са неразривно свързани, докато в един момент си дадох сметка, че това е обща история, която всички споделяме.

За мен това е нещо специално, защото всеки е смутен, когато се говори за смъртта. Когато стана ясно, че това е филм за смъртта, дори хората от моята индустрия се дръпват, защото това не е продаваема тема, не е продаваемо заглавие в общоприетият смисъл. Но в момента, в който дадеш шанс на другия човек да заговори за смъртта, се оказва, че всички имаме нужда да говорим за това", коментира Събева. 

Вдъхновена и от собствената си лична история, за да създаде този филм, Мариана Събева сподели още: "Първо намерих срещите, после започнах да мисля по темата и за това, което исках да разкажа. В този филм се крие една сърцевина, свързана от лична история с нещо много съкровено, ще видим как ще ги преплетем". 

Филмът е одобрен за производство и развитие на сценарий от Националния филмов център.
Продуцент на лентата е Ваня Райнова, оператор Иван Чертов, звук – Георги Вълчев

Повече за творческия процес на филма и кога ще се появи той, каква е трудността в създаването му, чуйте в разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Подменят осветлението в част от район "Панчарево", предстои ремонт и на училището в с. Бистрица

Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..

публикувано на 07.04.25 в 09:26

Зимата се завърна със сняг и ниски температури

Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 07:35
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00