Теми като корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. „досиета от Панама“. Членовете на Европейския парламент критикуват пропуските в разследването на убийството ѝ, а общественото възмущение е силно към начина, по който властите провеждат разследването. Това води и до оставката на премиера Джоузеф Мускат.
Как и дали се е променила журналистика в Малта 7 години след смъртта на Дафне Каруана Галиция и има ли по-голяма свобода на словото, обяснява Матю Суереб – журналист с близо 20-годишен опит и председател на Съюза на малтийските журналисти.
„Директният отговор на въпроса дали има промяна - би бил не, защото малко неща се промениха оттогава. Бих казал, че да си журналист стана по-трудно, след като Дафне беше убита преди седем години. Проблемът е, че журналистите не се чувстват сигурни.
Като цяло мисля, че има елемент на незаинтересованост от страна на хората да станат журналисти, защото ако отидете и говорите с млади хора, а аз говоря редовно със студенти, те ще ви попитат какъв е смисълът да стана журналист, защо трябва да стана журналист и да продължа да пиша за хората, а след това тези хора да те нападат и да правят живота ти ад. Така че има и елемент на уплах или пък не виждат необходимостта от стойностната журналистиката и това е погрешно. Трябва да работим повече, за да убедим аудиторията, че няма демокрация без свободни медии, защото медиите, както винаги казваме, са четвъртият стълб на демокрацията.
Медиите са там, за да действат като куче-пазач на другите стълбове, на съдебната, на административната и на законодателната власт. Ние сме там и имаме много особена роля и трябва да работим повече, за да покажем, че журналистиката е необходима и че социалните медии не са я заменили. Защото това е тревогата, която съществува в днешно време. С напредването на технологиите съществува тази идея, че тъй като имаме социални медии, всички са журналисти.
Но проблемът не е в социалните мрежи. Проблемът е, че има много дезинформация и тук идва ролята на професионалните журналисти, които проверяват фактите, които работят с определен етичен стандарт, за да предоставят на хората новините, които биха били проверени веднъж, два пъти, три пъти, преди информацията да се превърне в истинска новина“, споделя Матю Суереб.
Най-предизвикателните теми за малтийските журналисти остават корупцията, облагодетелстване на едни хора чрез договори, става дума за пилеене на обществени пари.
През 2020 г. Европейският парламент учреди награда на името на Дафне Каруана Галиция. Наградата от 20 000 евро се присъжда ежегодно за задълбочени журналистически материали на професионални журналисти със седалище в Европейския съюз. Матю Суереб е член на специалното жури още от самото учредяване на наградата.
Тази година в конкурса са участвали над 300 истории от журналисти със седалище в ЕС.
Наградата получи разследването „Изгубени в Европа” за разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти. Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..
Любимците от "Hayes & Y" зарадваха почитателите си с втори дългосвирещ албум озаглавен "Departures" този петък. Веднага след това обаче техните заминавания са свързани с представянето му на живо пред публика. В София лайв премиерата ще е на 30 април в клуб на ул. "Пиротска", а преди това - на 29 април, музикантите ще се срещнат с..
Посолството на Република Индия, Индологическата фондация "Изток-Запад" и Школата за индийски танци "Кая" канят любопитната публика, отворена към азиатските култури, на спектакъла "Бхаванджали - Вечният танц на живота" . На 29 април от 19 ч. в Национална академия за театрално и филмово изкуство ( НАТФИЗ ) "Кръстьо Сарафов" известната..
Кметът на Перник Станислав Владимиров обяви, че след разговори с началника на АГ отделението д-р Ивайло Лазов е намерил решение на кризата в родилното отделение в болницата в града, до която се стигна заради едновременното напускане на няколко акушерки в пенсионна възраст. Кметът на Перник се срещна с шефа на родилното отделение в опит да..