“Нямаме точна статистика. Неофициално от Общината казаха, че още през първия месец по бул. “Патриарх Евтимий” - най-оспорваната и обсъждана велоалея, която маркираха да бъде двупосочна от двете страни на булеварда, там велосипедистите са се удвоили още през първия месец, което и по наблюденията на хора, които се интересуват от темата, виждат увеличение на велотрафика там”, казва Иво Делин.
Той разказа, че през почивните дни, когато времето е хубаво, алеята се пълни със семейства с малки деца, които я използват и се чувстват по-безопасно.
“Най-вероятно използват велоалеята и връзката ѝ към Южен парк”, допълва той. “Това беше една дългоочаквана връзка, която беше предвидено да бъде направена през 2012 г. и от тогава сме в постоянни спорове, натиск и опити да се угоди на всички. Това, естествено, няма как да стане без някои компромиси”, обяснява Иво Делин.
Отделянето на велоалеите от движението, за колоездачите са зони с повишена сигурност, обяснява Калин Апостолов. Според него, задръствания по “Патриарха” е имало е преди да бъде направена велоалеята и още едно платно за колите не решава проблема.
Иво Делин разказа и за инициативата велосипедисти, представени от сдружение “Велоеволюция”, заедно с още няколко неправителствени организации, да участват в работна група в Столичната община, където да бъдат решавани проблемите на велосипедистите в столицата. Вече са проведени и няколко такива комисии.
Според велосипедистите, в Общината от години няма адекватна информационна кампания за ползите от карането на колело за здравето на хората, а и за околната среда.
На 29 октомври, от 18.00 часа, в градинката пред църквата “Св. Седмочисленици” ще се проведе третото издание на “Вело Аперитиво”.
Всеки последен четвъртък от месеца пък се провежда и регулярното събитие “Критична маса”, което този път ще бъде тематично за Хелоуин. Мястото е на Пилоните пред НДК, от 18.30 ч., а всички желаещи да се включат във велообиколката из София, могат да облекат и тематични костюми.
Чуйте цулия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..