Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да работят за принципно споразумение

Трябва да се премахне опцията „не подкрепят никого“, убеден е политологът

Любомир Стефанов
Снимка: БНР

Още по-фрагментираният парламент може да ни кара да очакваме или продължаване на нестабилността, или излизане от реториката на кампанията и влизане в прагматичните релси на политиката за съставяне на работещ парламент и правителство.

Няма значение дали 8 или 9 ще са партиите в 51-вото Народно събрание, мнозинството ще се сформира около ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Сега обаче те трябва да са конструктивни, а не да търсят за какво да се скарат. Да изработят принципно работещо споразумение, към което да се прикачат още 2 от парламентарно представени политическите сили.

Това коментира пред БНР-Радио София д-р Любомир Стефанов, политолог и преподавател в Нов български университет.

Коментирайки думи на Радостин Василев от МЕЧ, политологът припомни, че сме имали много антисистемни играчи и преди (Яне Янев, Бареков, Волен Сидеров, Костадинов…). Но много ще бъде трудно да се сформира мнозинство срещу Борисов и Пеевски.

"Ексцентричността на различното мнение не трябва да прераства в крайности. Мисля, че това ще бъде овладяно и разпознато от останалите партии", подчерта д-р Стефанов.

Двете ДПС коалиции (Ново начало и Алианс за права и свободи) получават повече гласове от ДПС на предните избори. Дошло е време за разслояване на лобита или войнстващи кръгове. Може и на това да се дължи по-високата избирателна активност, допълни експертът. Интересно е да се види дали потенциалното коалиционно споразумение включва някое от тези формации или и двете ще бъдат обградени със санитарен контрол, подобно на „Възраждане“.

Повече от 82 хиляди души на 27 октомври са гласували с „не подкрепят никого“.

"Това е почти на ръба на парламентарно представителство. Но мисля, че тази екстра трябва да отпадне. Ясно е, че тези хора са недоволни. Не са апатични, но не харесват нищо в менюто. Редно е българинът да гласува не въобще, а с позиция", подчерта Любомир Стефанов.

Ако отсега нататък времето се използва ефективно, може да очакваме резултат, убеден е политологът. Според него приоритетите пред парламента и изпълнителното власт трябва да бъдат бюджета за 2025 г., планът за възстановяване и устойчивост и реализирането на пълноценна кандидатура на България за еврозоната и Шенген.

Чуйте разговора на Данаил Конов.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36