Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) проведе извънредно заседание, на което бяха разгледани предложенията на служебния кабинет за промени в данъчните закони, публикувани по-рано за обществено обсъждане.
Сред обсъжданите нормативни документи бяха Законът за корпоративното подоходно облагане, Законът за данъците върху доходите на физическите лица, Законът за ДДС и други.
Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците следващата година, съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседанието.
Пред БНР-Радио София това потвърди Петър Мишев, икономически изследовател от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ и участник в НСТС:
"Няма някакви съществени промени от гледна точка на данъчните ставки или философията на системата. Предложенията водят до козметични промени и уточняване на текстове."
Мишев припомни, че България и Румъния са страните в ЕС с най-големите неравенства в обществото е според КНСБ време е да се помисли за промени и по-голяма справедливост чрез преките и косвените данъци.
Около половин милиард губи бюджета от намалените ставки по ДДС, въведени заради коронавирусната пандемия (0% за хляба и 9% за ресторантьорския бизнес), посочи експертът, аргументирайки становището на синдиката за отмяна на преференциите.
Може ДДС да се намали на 15% или 18, но да бъде единна ставката.
Повече по темата чуйте в разговора на Данаил Конов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..