Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба, лекция честване на 100 години от рождението на Богдан Томалевски

Архитектът е проектирал много красиви знакови сгради в София

Снимка: kab-sofia.bg

В Зала „Проф. Храбър Попов“ на Архитектурния факултет на УАСГ тази вечер от 18 ч. ще бъде открита изложба (ще продължи до 15 ноември), посветена на големия български архитект Богдан Томалевски по повод 100 години от рождението му.

Програмата за отбелязване на годишнината предвижда и лекция на арх. Анета Василева „Другите модернизми: Регионалните критически модернизми в рамките на големия модерен проект“ на 30 октомври в Зала 224 на УАСГ и честване в Съюза на архитектите на 31 октомври.

Как се е строил Централният дом на профсъюзите в София (КНСБ), завършен през 1978. Проект на арх. Томалевски заедно с арх. Георги Апостолов, арх. Лозан Лозанов и арх. Бисера Рибарова Снимка: Капитал

  • Богдан Томалевски (28.08.1924-2012) е роден в София.
    Десетки години работи в проектантската организация „Софпроект“. Сред първите по-значими проекти на Томалевски е градоустройственото решение на жилищния комплекс „Владимир Заимов“ (от 1956 с колектив), последван от градоустройствените проекти на софийските „Лагера“ и „Младост 1“, жилищни кооперации по ул. „Сан Стефано“ до Докторската градина. Често работи съвместно с арх. Лозан Лозанов (баща на културолога и медиен експерт доц. Георги Лозанов). Двамата проектират сградата на Дома на борците против фашизма и капитализма (днес централа на БСП на ул. „Позитано“ 20). Заедно с Бисера Рибарова проектират сградата на Българските професионални съюзи (КНСБ). Томалевски, Лозанов и Никола Антонов са проектанти и на новата сграда на Министерство на външните работи.
    Сред отличията, които е заслужил, са Димитровска награда (като част от колектив, 1959 г.), орден „Народна република България“ – ІІІ и І степен, почетно звание „заслужил архитект“, държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“ за принос в утвърждаването на българската културна идентичност. (2005 г.)
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26