Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече студенти и по-висок облагаем доход на висшистите в България

Проф. Галин Цоков
Снимка: БТА

Повече студенти и по-висок облагаем доход на висшистите в България отчита 14-то издание на Рейтинговата система на висшите училища. Данните бяха представени от Министерството на образованието и науката, като в проучването са включени 51 акредитирани висши училища, предлагащи обучение в България в рамките на 52 професионални направления.

Целта на системата е да помогне на кандидат-студентите в усилията им да направят информиран избор и да се ориентират в многообразието от възможности за обучение, които се предлагат от висшите училища в България. 

37% от студентите идват от семейства, в които нито един от двамата родителите нямат висше образование - това показват данните на рейтинговата системата. За първи път системата измерва дял на първо поколение студенти, като той е най-голям в специалностите: "Материали и материалознание", "Социални дейности" и "Педагогика".

“Друга новост тази година, е че се публикуват и данни за реализацията на завършилите по различните образователно- квалификационни степени, което дава допълнителни възможности за ориентиране на кандидат-студентите”, посочи министърът на образованието проф. Галин Цоков.

Данните показват, че 85% от завършилите магистърски програми след средно образование и 70% от придобилите магистърска степен след бакалавър се реализират на позиции за висшисти.

Системата отчита и подобряване на качеството на работните места и на доходите на висшистите. Делът на наетите, които през първите 5 години след дипломирането си работят на позиция, за която е необходимо висше образование нараства до 61%.

"Това е всъщност една добра новина за всички млади хора за това, че учейки в България, ще получат първо добро заплащане, а от друга страна ще могат да се реализират за това, което са учили", допълва министър Цоков.

Сред останалите добри тенденции, са увеличението на общия брой на студентите, които са близо 183 000. Най-много студенти има в специалностите „Икономика“ , „Педагогика“ и „Медицина“.

Средният облагаем доход на завършилите също нараства до 2 523лв. в сравнение с миналата година, когато е бил 2200 лв. Най-висок облагаем доход получават завършилите „Военно дело“, „Информатика и компютърни науки“ - около 4500 лв. Безработицата след завършилите висше образование през последните 5 години се задържа малко над 2%, като за завършилите магистърски програми е едва около 1%, посочи още образователният министър.

Въпреки това данните показват, че има различия в средните нива на доходите, безработицата и приложението на придобитото висше образование, в зависимост от професионално направление и завършеното висше учебно заведение.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48