Ученици от няколко училища в района се срещат с българската писателка, драматург и актриса Мария Касимова–Моасе и с оперната певица Мила Михова, които ги водят зад кулисите и в залите на Софийската филхармония, Националната опера и балет, Младежкия театър „Николай Бинев“, Националната галерия “Квадрат 500”, и ги запознават с етикета на общуване в тях.
Проектът ще обучи и млади посланици на „Културна София за деца“, които да споделят наученото със своите съученици и приятели. Най-активните ще получат възможност да посетят избрани спектакли и изложби, със своето семейство, до края на 2024 г.
“Един от най-важните ни приоритети е работата с деца, защото смятаме, че е най-лесно да се започне от там, от една страна, от друга, е изключително трудно и отговорно, защото с деца се работи сложно", коментира Мира Лазарова от район “Оборище”.
По думите ѝ, това реално е едно обучение по културен етикет.
“Ние напоследък много се страхуваме от правилата и от това как трябва да се държим на определени места, но очевидно интересът към изкуството, завръщането в театрите, концертните зали, предполага вече едно специфично поведение, познание, подготовка.
Тъй като децата, от една страна, нямат респект към това, от друга страна, имат, защото смятат, че високото изкуство не е съвсем територия за тях, трябваше по някакъв начин да намерим стъпка, за да ги приближим”, казва още тя.
Проектът вече тече и всички замесени са доволни, защото децата са видимо любопитни, интересуват се, някои са влизали вече многократно в залите на галерията, театъра, операта, дори и зала “България”.
“За нас е важно този град да стане град на децата, т.е. децата и семействата, да видят безопасните маршрути като транспорт, културните и историческите маршрути, защото има деца, включително от по-крайните и отдалечени райони, които не познават историята на града, културните институции, литературните маршрути, дори и парковете. Затова тази инициатива влезе в една много интересна посока, която искаме да развиваме”, допълва Мая Цанева от Сдружение “Безопасни детски площадки”.
“Аз винаги съм вярвала, че работата с децата има огромен смисъл, защото полагаме неща, които в бъдеще ще работят изключително много за тях, за тяхната култура, представяне. По-интересно и по-смислено съществуване в рамките на собствения живот. Бях много доволна, че такова нещо изобщо съществува и, че някой се е сетил да го организира”, посочва Мария Касимова-Моасе.
Проектът „Културна София за деца“ се изпълнява от Сдружение „Безопасни детски площадки“ и район "Оборище" с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2024“.
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Мира Лазарова, Мая Ценова и Мария Касимова-Моасе.
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..
15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. - През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..
В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..
Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..