Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа, настояват родители на ученици от първи до четвърти клас.
От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение, за да може това да стане реалност.
"Когато повдигаме този въпрос, ни отговарят, че част от училищата са на двусменен режим на работа – коментира пред БНР-Радио София Зорница Трифонова от Асоциация "Родители". – Това не е основателна причина да не се търси промяна, която е най-важна за малките класове. За кого и защо се организира образователния процес? Не трябва ли да се мисли най-вече как е най-удобно за децата?"
По думите на Трифонова, идеята не е самоцелна. Осъществяването ѝ ще доведе до по-балансирано разпределение на времето през деня за учене, спорт, екипни дейности, почивка и хранене. Ще доведе и до по-качествено образование, учениците ще могат да се представят по най-добрия начин.
Смяната на режима от детската градина в първи клас трябва да е плавен преход. За детето е изключително важно да се е наспало. В противен случай му е трудно да се адаптира и възприема учебния материал.
Това изтъкна Таня Милова - училищен психолог на 51. СУ "Елисавета Багряна".
"Инициативата за по-късен начален час за училище е много добра. Ще бъде добре и за децата, и за учителите, и за родителите. В първи и втори клас наистина им е трудно ранното ставане. Те най-много имат нужда от пълноценен, здрав сън, дори и от следобедна почивка."
Специалистът отбеляза, че все по-често се среща с „екранни деца“. Много от тях без дигиталните устройства стават тревожни, разсеяни, изнервени.
"Забраната им не е ОК, но е добре родителите да осъществяват някакъв контрол, особено за по-малките.
Ролята на възрастния е много важна. Децата не бива да бъдат непрекъснато обгрижвани, а да бъдат подготвени и за бъдещите трудности и на самостоятелно вземане решения."
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..