Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 2 ноември в камерна зала "България"

Будителите в изкуството – концерт на КласикАрт

Снимка: Софийска филхарамония

В „Радиокафе“ ни гостува виолончелистката Кристиана Алипиева - Михайлова от Софийската филхармония. Тя е и създател на КласикАрт – състав, създаден през 2017.

„Събра ни любовта към камерната музика – приятели, смея да твърдя, блестящи музиканти, които искат да се посветят на това изкуство. Така вече осми сезон правим концерти под шапката на Софийската филхармония, а всяка наша програма носи послание на публиката“, разказва родената в Бургас виолончелистка.

Кристиана е възпитаник на музикалното училище в родния си град, след което завършва Националната музикална академия в класа по виолончело на Богомил Караконов, а по камерна музика неин преподавател е Димитър Козев.

Посланията на КласикАрт явно достигат до публиката, защото залата е винаги пълна на техните концерти.

Следващата им програма се нарича „Будителите в изкуството“, а идеята за нея се появява преди две години.

„В нея участват музиканти, актьори и писатели, приели ролята на будители на нашето време. Ще имаме премиера на специално написана за нас творба от проф. Атанас Атанасов. Вярвам, че тя ще възхити и вдъхнови публиката“, споделя Кристиана.

Това далеч не е първата пиеса, посветена на КласикАрт.

„Важна линия за нас е да представяме български творби, свирим и Лазар Николов. Споделяме веруюто на Добрин Петков, който казваше, че трябва да свири българска музика. И сме щастливи, че можем да я представяме премиерно пред нашата публика“.

Освен премиера, в концерта ще бъде представен един клавирен педагог с над 30-годишна дейност, Антоанета Василева. Нейни ученици ще свирят – „те са нашите малки будители, защото не можете да си представите колко са дисциплинирани и  прецизно подготвени, те вливат една живителна сила с младия си дух“разказва Кристиана.

Малките будители са Елена Косенко, Ида Шопова, Калоян Николов, Мартин Лазаров и Кристиан Владовски, като всички те дори не учат в музикално училище (с изключение на Кристиан, който обаче в музикалното училище свири на ударни инструменти, а тук ще се изявява като пианист, при това със свои авторски пиеси).

„В концерта има музика и поезия, защото това са двата аспекта на емоцията, които създават хармония и баланс. Затова сме включили и представянето на дебютната стихосбирка на Йоана Милова „В пухкавото на облаците“ – тук ще има и щипка театър, защото ще участват съмишленици на Йоана от една театрална формация. Иначе концертът ще започне с вокален ансамбъл „Елици“. Те изследват българските традиции, обикалят България в търсене на автентични тропари. Така програмата ще започне с българската азбука в своя най-автентичен и старинен вид“.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Кристиана Михайлова и за да разберете кои са будителите в музикалната история на гостенката и кои са останалите музиканти в КласикАрт.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04