В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив преход (Just Transition Fund – JTF). 21 милиона евро са предоставени от Европейската комисия по JTF, a Европейската инвестиционна банка отпуска заем на стойност 84 милиона евро. Градската управа заедно с хората в Острава са сметнали, че такава зала за различни културни и образователни събития ще промени живота в града, ще спомогне за диверсификацията на икономиката на региона Моравия – Силезия, така че да не се разчита само на въглищата. Мините в самата Острава за затворени още през 1990, но в околностите има такива, които са важни за индустрията и днес. Но образът, който искат да градят, ще бъде различен.
Концертната зала ще бъде създадена по най-високите стандарти, поканен е американски архитект, който е водещ в тази сфера, самата сграда ще бъде и „зелена“, с инсталирани 392 соларни панела и свързана с геотермални извори за отопление.
Острава се намира в източната част на Чехия, близо до границите с Полша и Словакия, населението на града е около 300 000 души, но с околните сателитни градчета достига близо милион. По време на Европейската седмица на градовете и регионите в Брюксел разговарях с Рихард Верес, кмет на един от най-големите райони на Острава – Силезия Острава, който от две години е делегат в Европейския комитет на регионите. Ето какво разказа той специално за Радио София:
„Острава има сериозно индустриално наследство, но към днешна дата е трудно да бъдем конкурентноспособни, защото много хора напуснаха региона. Затова сега главната ни цел е да задържим младите, сериозно работещите и талантливи млади хора, да направим региона атрактивен за тях, Острава да бъде град близък до хората, близък до природата и близък до света.
Ние обожаваме културата в нашия град и имаме големи проекти в тази сфера. Най-амбициозният от тях, най-мащабния е построяването на нова концертна зала, за което сме ангажирали прочутия като един от най-добрите в тази сфера, манхатънския архитект Стивън Хол. Това е един ключов проект за бъдещето на нашия град, защото ние може да имаме добри пътища и инфраструктура, но за да задържиш младите и образовани хора, трябва и култура.
Има пари от бюджета на нашия град, използвахме също средствата от Justtransitionfund (Механизма за справедлив преход), който е точно за това – за трансформацията на минните региони, ние правим трансформация към културата на бъдещето. За да съберем необходимите средства за залата, използвахме и финансовите инструменти на Европейската инвестиционна банка. Да, ние имаме и проекти с сферата на иновациите и индустриите, защото е важно да се създават нови работни места, но трябва да има културни забавления и преживявания за хората – в това вярваме, така и създаваме бъдещето на Острава. Строителството на новата концертна зала вече е в ход, като предвиждаме официалното й откриване да е през 2027 година.“
Как реагираха хората в Острава, какви са коментарите им?
Ние имаме план за развитието на целия град, подробен план и за всеки елемент от него търсим гражданското участие. Хората на Острава участваха активно в създаването на този план и всичко в него, включително и построяването на нова концертна зала, са съгласувани с тях. Оказа се, че именно културата е една от сферите, в които хората искат повече проекти, както и в спорта, защото работят много усърдно и искат да имат качествена почивка и балансът между работа и забавлението в много важен.
А каква е ситуацията с мините?
Всички мини в Острава бяха затворени през 1990. Има все още немалко въглищни мини около Острава и Тарбина, които все още функционират, но ние имаме много индустриално производство, предприятия за стомана и мед. Затова едно от големите предизвикателства пред нас е да пазим и щадим природата. Ще запазим тези предприятия, но те се нуждаят от модернизиране – в процесите на производство и в крайния отпечатък.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..