Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската история и обичаи.
Децата имат нужда от "Българознайко“ – от всичко, което може да им даде историята по един забавен, интересен, близък до тях начин, посочи писателката. Факт е и повишеният училищен интерес към книгите и героите в поредицата.
Седмата книга от поредицата “Българознайко“ разказва за “Необикновеният Георги Раковски“. Защо точно личността на Раковски е следващ обект, който поредицата изследва и разказва, обяснява Виктория Петкова, създател на поредицата.
“Замислям се в нашето време дали знаем какво е да имаш висок идеал. Опознавайки Раковски, можем да разберем това в някаква степен. Той е една безкрайно интересна личност – сложна, в същото време с много ясно изразени принципи, така че да го изучиш и предадеш по достъпен за децата начин.
Беше едно изключително предизвикателство и удоволствие, защото доближавайки се до Раковски, по някакъв начин се докосваш до този висок идеал“, изтъква писателката.
По думите й една от специалните посоки в изследването на Георги Сава Раковски е създаденият шрифт по неговия почерк - една инициатива на Националната картова схема. Този дигитален шрифт за първи път се използва в нашата книга. Той ще бъде представен на 8 ноември, а книгата е издадена за специалния български празник 1 ноември, Ден на народните будители.
"Българознайко“ е първата книга, в която дигиталният шрифт е по почерка на Раковски. Изписали сме цялата азбука с неговите букви и даваме възможност на децата да ги напишат сами", казват от екипа.
Да покажеш на децата почерка на Раковски е нещо много лично и те го усещат по-близък. Известен със своята езикова култура и с афинитет към доста редки езици, той е един много образован мъж, затова авторите акцентират в още една важна посока свързана с личността му – неговата работа върху българския език, стремежът му да докаже неговата древност, а чрез това, да докаже колко древен народ сме ние.
“За нашето национално самочувствие това е един много важен момент, както и за националното самочувствие на българите в епохата, в която те е трябвало да го придобият, като първа стъпка към свободата“, посочва още Виктория Петкова.
Друга интересна посока е интересът на Раковски към историята и нумизматиката. Известен е още като първият български нумизмат. Познанията му за българските обичаи, култура, бит са събрани в неговия сборник “Показалец“. Част от тази информация са и детските игри в миналото“, допълва Петкова.
За първи път е показана скица на къщата на Георги Раковски, която е изгоряла. Тя е създадена по спомени на негови съвременници.
“Българознайко“ разкава историята за ушиването на българското знаме. Комбинацията от трите цвята за първи път се появява в униформата на Първата българска легия, формирана от Раковски.
Още интересни факти, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..