Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската история и обичаи.
Децата имат нужда от "Българознайко“ – от всичко, което може да им даде историята по един забавен, интересен, близък до тях начин, посочи писателката. Факт е и повишеният училищен интерес към книгите и героите в поредицата.
Седмата книга от поредицата “Българознайко“ разказва за “Необикновеният Георги Раковски“. Защо точно личността на Раковски е следващ обект, който поредицата изследва и разказва, обяснява Виктория Петкова, създател на поредицата.
“Замислям се в нашето време дали знаем какво е да имаш висок идеал. Опознавайки Раковски, можем да разберем това в някаква степен. Той е една безкрайно интересна личност – сложна, в същото време с много ясно изразени принципи, така че да го изучиш и предадеш по достъпен за децата начин.
Беше едно изключително предизвикателство и удоволствие, защото доближавайки се до Раковски, по някакъв начин се докосваш до този висок идеал“, изтъква писателката.
По думите й една от специалните посоки в изследването на Георги Сава Раковски е създаденият шрифт по неговия почерк - една инициатива на Националната картова схема. Този дигитален шрифт за първи път се използва в нашата книга. Той ще бъде представен на 8 ноември, а книгата е издадена за специалния български празник 1 ноември, Ден на народните будители.
"Българознайко“ е първата книга, в която дигиталният шрифт е по почерка на Раковски. Изписали сме цялата азбука с неговите букви и даваме възможност на децата да ги напишат сами", казват от екипа.
Да покажеш на децата почерка на Раковски е нещо много лично и те го усещат по-близък. Известен със своята езикова култура и с афинитет към доста редки езици, той е един много образован мъж, затова авторите акцентират в още една важна посока свързана с личността му – неговата работа върху българския език, стремежът му да докаже неговата древност, а чрез това, да докаже колко древен народ сме ние.
“За нашето национално самочувствие това е един много важен момент, както и за националното самочувствие на българите в епохата, в която те е трябвало да го придобият, като първа стъпка към свободата“, посочва още Виктория Петкова.
Друга интересна посока е интересът на Раковски към историята и нумизматиката. Известен е още като първият български нумизмат. Познанията му за българските обичаи, култура, бит са събрани в неговия сборник “Показалец“. Част от тази информация са и детските игри в миналото“, допълва Петкова.
За първи път е показана скица на къщата на Георги Раковски, която е изгоряла. Тя е създадена по спомени на негови съвременници.
“Българознайко“ разкава историята за ушиването на българското знаме. Комбинацията от трите цвята за първи път се появява в униформата на Първата българска легия, формирана от Раковски.
Още интересни факти, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..