Според данните, които бяха представени в рамките на конференцията, у нас всяко второ дете е в риск да бъде тормозено – на площадката, в училище, в дома. Всеки един от нас е в досег с дете в риск и всеки един от нас може да направи нещо.
Събитието се проведе в рамките на проект „NURVAC – Национален единен регистър на насилието над деца“ и беше насочено към дългогодишните усилия на НМД и партниращи организации да бъде постигната единна и надеждна събираемост на данни за насилието над деца в България.
Георги Еленков - юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, разказа повече в предаването “Радиокафе“.
“Национална мрежа за децата" всяка година пише мониторингов доклад-бележник и ежегодно разпраща заявления за достъп до обществена информация по различни тематични дялове, включително и насилието над деца и всяка година получаваме драстично различаващи се данни за случаите на насилие. Ако вземем предвид най-тежката форма за посегателство над дете, умишленото убийство, през 2021 година НСИ ни информира, че случаите за календарната 2020 са били само 2, докато прокуратурата върна отговор, че случаите са 32“, илюстрира той и уточни, че когато има подобно разпокъсано събиране на данни за насилието над деца, няма как на базата на тези данни да се формират адекватни политики за интервенция, превенция и съобщаване за случаи на насилие.
“И оставаме в един институционален хаос, при който всяка институция, в квадратчето на собствения си ресор събира данни, без диалог с другите институции“, поясни Еленков.
"Това беше основен лайтмотив в нашата конференция, опитахме се да се концентрираме и върху позитивното – върху усилията на държавата в последните месеци, за това да бъде изградена една единна система за събиране на данни. Подобна система се изгражда и към Държавна агенция за закрила на детето, чийто представител по време на конференцията съобщи, че след като е обявена обществена поръчка и е намерен и подизпълнител, бяха нормирани индикатори, на базата на които, различните органи по закрила на детето, заедно, единно да събират данни и да ги подават към ДАЗД", разкри още Георги Еленков.
На организираната конференция "Заедно срещу насилието над деца“ представители на различни институции и граждански организации дискутираха работата по изграждането на няколко системи, които отдавна очакваме – Национална информационна система към ДАЗД, Национална информационна система (НИС) за случаите на домашно насилие, Национална електронна информационна система (НЕИС) за пълно осиновяване, НИС за превенция и защита от педофилия, както и такава с данни за сигналите към Центъра за безопасен интернет за насилие над и между деца онлайн.
"Изнесохме и актуална статистика за деветмесечието, по отношение на сигналите, които е обработил Центъра за безопасен интернет и тук имаме печален рекорд – над 293 хиляди сигнала за насилие над деца онлайн, само до края на септември, проблемът е особено сериозен и уви, държавата отказва да осигури към момента устойчиво държавно финансиране за Центъра за безопасен интернет", подчерта Георги Еленков.
Още за превенцията на домашното насилие над деца, чуйте от разговора с експерта в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...