Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Национална конференция организирана от НМД беше решено:

Създават единен регистър за събиране на данни за домашното насилие

Регистрирани са над 293 000 сигнала за насилие над деца онлайн само за първите 9 месеца на годината

Георги Еленков
Снимка: Христина Иванова

Един от най-тежките, болезнени и важни обществени проблеми е насилието над деца. Преди дни в София се състоя конференция под надслов “Заедно срещу насилието над деца“, организирана от Национална мрежа за децата(НМД), Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), подкрепена от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД).

Според данните, които бяха представени в рамките на конференцията, у нас всяко второ дете е в риск да бъде тормозено – на площадката, в училище, в дома. Всеки един от нас е в досег с дете в риск и всеки един от нас може да направи нещо.

  • 95% от децата насилници са били обект на насилие
  • 80% от децата, употребяващи вещества също са малтретирани
  • 95% от проституиращите са били в детството си сексуално насилвани
  • 78% от настанените в места за лишаване от свобода в детството си са преживели насилие под някаква форма

Събитието се проведе в рамките на проект „NURVAC – Национален единен регистър на насилието над деца“ и беше насочено към дългогодишните усилия на НМД и партниращи организации да бъде постигната единна и надеждна събираемост на данни за насилието над деца в България. 

Георги Еленков - юрист и координатор на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, разказа повече в предаването “Радиокафе“.

“Национална мрежа за децата" всяка година пише мониторингов доклад-бележник и ежегодно разпраща заявления за достъп до обществена информация по различни тематични дялове, включително и насилието над деца и всяка година получаваме драстично различаващи се данни за случаите на насилие. Ако вземем предвид най-тежката форма за посегателство над дете, умишленото убийство, през 2021 година НСИ ни информира, че случаите за календарната 2020 са били само 2, докато прокуратурата върна отговор, че случаите са 32“, илюстрира той и уточни, че когато има подобно разпокъсано събиране на данни за насилието над деца, няма как на базата на тези данни да се формират адекватни политики за интервенция, превенция и съобщаване за случаи на насилие.

“И оставаме в един институционален хаос, при който всяка институция, в квадратчето на собствения си ресор събира данни, без диалог с другите институции“, поясни Еленков.

"Това беше основен лайтмотив в нашата конференция, опитахме се да се концентрираме и върху позитивното – върху усилията на държавата в последните месеци, за това да бъде изградена една единна система за събиране на данни. Подобна система се изгражда и към Държавна агенция за закрила на детето, чийто представител по време на конференцията съобщи, че след като е обявена обществена поръчка и е намерен и подизпълнител, бяха нормирани индикатори, на базата на които, различните органи по закрила на детето, заедно, единно да събират данни и да ги подават към ДАЗД", разкри още Георги Еленков.

На организираната конференция "Заедно срещу насилието над деца“ представители на различни институции и граждански организации дискутираха работата по изграждането на няколко системи, които отдавна очакваме – Национална информационна система към ДАЗД, Национална информационна система (НИС) за случаите на домашно насилие, Национална електронна информационна система (НЕИС) за пълно осиновяване, НИС за превенция и защита от педофилия, както и такава с данни за сигналите към Центъра за безопасен интернет за насилие над и между деца онлайн.

"Изнесохме и актуална статистика за деветмесечието, по отношение на сигналите, които е обработил Центъра за безопасен интернет и тук имаме печален рекорд – над 293 хиляди сигнала за насилие над деца онлайн, само до края на септември, проблемът е особено сериозен и уви, държавата отказва да осигури към момента устойчиво държавно финансиране за Центъра за безопасен интернет", подчерта Георги Еленков.

Още за превенцията на домашното насилие над деца, чуйте от разговора с експерта в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10