Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на София Васил Терзиев:

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

Кметът Васил Терзиев при откриването на форума
Снимка: Златина Петкова

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София, в контекста на променящ се климат и география на столицата".

Общината цели да се промени методологията, с която се въвеждат мерките за ограничаване на вредното въздействие на атмосферния въздух върху човека и прилагането на по-резултатна и комплексна програма. 

Кметът на София Васил Терзиев се надява, че чрез подобни конференции и събития, в които се правят анализи, консултации и изводи, след поставени научно-развойни задачи, Столичната община ще може да прилага лидерска програма за подобряване качеството на атмосферния въздух сред останалите общини. Той отбеляза, че през годините е направено много, но се затвърждава изводът, че действията следват събитията.

Терзиев припомни, че за втора поредна година ще бъде въведена нискоемисионната зона, с която се ограничава трафикът в центъра на града, като тя влиза в сила от 1 декември 2024 г. и ще действа до 28 февруари 2025 г.  В началото на следващата година се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София. Кметът Васил Терзиев каза, че с ускорени темпове върви и програмата за подмяна на стари отоплителни уреди.

“За последната година 2000 или 3000 нови домакинства са се сдобили с отопление с термопомпи и климатици. Програмата беше реализирана на 10%, когато я заварихме, в момента е на 40%. Търсим начини, по които възможно най-бързо да я изпълним и да започнем следващата. Това е важна тема, особено с разширяването на ниско-емисионната зона да включва не само автомобили, но и жилища", коментира той.  

За комплексност в прилагането на мерките за подобряване на въздуха настоява и доц. д-р Ренета Димитрова от Софийския университет „Св.Климент Охридски“. В специално създаден анализ, който тя и нейни колеги от Физическия факултет са разработили, става ясно, че фокусирането само върху един източник на замърсяване е неточно.

“Самото ограничаване на най-замърсяващите типове автомобили, поне при нашите резултати показва, че няма да доведе до значително понижение. Необходими са допълнителни мерки за ограничаване на самия брой автомобили, влизащи в градската зона, за да се получи някаква по-значима мярка", казва тя.

Доц. Димитрова поясни още, че е направено проучване, съвместно с Алфа рисърч, в което са участвали 1000 души от цяла София, които са дали мнението се как оценяват здравето си и влиянието на замърсения въздух върху него, като са включени хора, които живеят близо до натоварена пътна артерия и такива, които са в близост до паркови зони.

Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50