Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия".
Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов.
Филми за цар Фердинанд няма. Може би изключение прави един от началото на прехода, на проф. Светослав Овчаров („Фердинанд Български“, със „Златна роза“ за документален филм, Варна 1996). Този филм е повече за сложната природа на този държавник и взаимоотношенията със Стефан Стамболов, отбеляза пред БНР-Радио София Димитър Стоянович:
"Цар Фердинанд е изключително подценена и манипулирана фигура в преразказа за неговото съществуване и като монарх, и като личност с ключово значение за новата българска история - и в доброто, и в лошото. За съжаление още веднага след абдикацията му той някак си се превръща във виновник за всичко лошо, което се е случило. А в комунистическо време той е демонизиран по един изключително гнусен и изключително пошъл начин."
"Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" е сериозен и личен проект на Димитър Стоянович, Лъчезар Аврамов, както и на проф. Петър Стоянович – един от двигателите за връщането у нас на тленните останки на монарха. Екипът, получил и подкрепа на държавно ниво, е проследил всичко от последната меса и изпращането на тленните останки от институции и граждани на Кобург.
"Бившият български цар се ползва от изключително уважение и дори откровена любов от кобургчани. Всички знаеха и бяха готови да изпълнят желанието му да почива в земята, за която е дал живота и мислите си, дори и във времето на изгнание.
Можем да кажем, че при него до войните България достига най-високото си развитие в най-новата ни история. Приносът на Фердинанд е неоценим и за всичко, което и сега виждаме около нас. От една западнала Османска провинция той превръща страната ни в лидер на Балканите."
Българските кинематографисти са посетили различни градове и замъци, заснели са интересни разкази и събеседници, с които историята на монарха става по-пълна и същевременно неформално предадена във филма.
Лентата навлиза в живота и биографията на царя по няколко посоки, проследени са постижения и провали, отношението с цар Борис, отразен е периодът, когато е звезда на Запад, както и неговото изгнание.
Филмът е озвучен на немски, но е български, подчерта сценаристът Стоянович.
В момента екипът е на финалната права по пълнометражната му българска версия.
Чуйте разговора на Боян Бочев.
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...