Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебют на младата пикателка и журналист Ралица Николова

"Романът на една жена без качества" показва, че истинското живеене е в обикновените неща

Ралица Николова - писател, журналист
Снимка: Мария Бояджиева

"Романът на една жена без качества" - дебют в прозата на младата писателка и журналист Ралица Николова.

Между кориците на тази книга ще се запознаем с една жена, която въпреки всички свои уж дребни и безсмислени терзания, въпреки своята неувереност, сбъдва мечта си да напише роман, за да докаже на себе си и света, че никога не трябва да се отказваме и още по-малко подценяваме.

Едновременно с това книгата поднася втора сюжетна линия, която е същинският роман, който жената без качества написва. Това е книга за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем.

“Роман, уютен като дом, за който не е нужен кредит, а единствено доверие и желание. В стаите му има хумор и ирония, лишена от претенции ерудиция, женска и момичешка непосредственост, а през прозорците влизат светлина, разговори и истории“, пише за книгата поетът публицист Стефан Иванов.

“По дяволите, ако такива са жените без качества, аз ще харесвам и ценя единствено тях и нищо друго...", казва редакторът на книгата Тома Марков.

“Заглавието на романа със сигурност не трябва да се свързва с подценяване или някакви депресивни състояния, по-скоро това е една закачка, една шега. Целият роман е изграден върху една самоирония, която главната героиня изтъква“, разкри Ралица Николова при своето гостуване в предаването “Радиокафе“.

Година и половина отнема на авторката да напише своя първи роман.

“Според мен не е много дълго време за роман, романи се пишат с години. Просто беше голямо удоволствие за мен да пиша този роман, че цялата бях вътре в него, всяка една свободна секунда, която имах, посвещавах изцяло на това писане - нещата се случваха“, коментира Ралица Николова.

Тя написва романа като лично преживяна история. В него има много свеж хумор, много автоирония.

„Факт е, че книгата съдържа много лични моменти. Няма как в литературата да разчитаме, че всичко е едно към едно, но е много важна гледната точка, която авторът дава към тези случки, която така или иначе изкривява реалността. В книгата има реални моменти, но  те са обогатени художествено", посочва авторката. Книгата не е автобиографична, по-скоро има една автофикция в нея, допълва тя.

Отделните глави на романа са като дневник с дните от седмицата, но без конкретни дати. И този елемент съвсем не е случаен. В една част от книгата главната героиня разказва за своето желание да напише роман и за това, което ѝ се случва в ежедневието, в на пръв поглед най-обикновените неща, които се оказват истинското живеене, въпреки че постоянно си поставяме много по-големи цели", пояснява Ралица Николова.

Още за книгата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Минева

Предимството на първите

"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :

публикувано на 25.05.25 в 10:03
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06