Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).
Документът на практика изисква да се направи оценка или преценка за въздействие на околната среда за всички строителни дейности, независимо дали попадат в защитена зона или територия. Според Координационния съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор потърпевш ще е не само бизнесът, но и обикновените граждани, които са решили да си направят например лятна кухня или външна тоалетна.
Спорният документ е изготвен заради прилагане на европейска директива, но без да се отчетат сега действащите нормативни актове и законодателна рамка, които така или иначе регулират процесите у нас.
Недоволство срещу указателното писмо вече изразяват и главни архитекти на български общини, каза проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камара на архитектите в България (КАБ):
"Стигнало се е до недоразумение и то трябва час по-скоро да бъде отстранено. Поставя се изискване за всички видове инвестиционни инициативи за де преценява дали е нужда оценка за въздействие върху околната среда. Бих казал, че това е недопустимо. Това го няма никъде по света. Не е нормално, не е коректно."
Инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) в България посочи, че писмото на еко министъра е направен без да се позиционира в сега действащата законова рамка, като регионалните инспекции по околната среда, които и в момента работят с намален административен капацитет и бавят преписки, ще бъдат натоварени още повече:
"Има десетки хиляди преписки. Трябва ли допълнително да се натоварват служителите за всяка ограда, тоалетна или павилион? Така ли ще опазваме околната среда? Досега за елементарна преписка трябват 6 месеца, сега ще чакаме година и половина. От това губи обществото. Има ли административна тежест, веднага се появява корупция."
От бранша ще потърсят съдействие по казуса от президента Румен Радев и от националния омбудсман.
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..
На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..
Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..
“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..
Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат. Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..