Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оля Стоянова: Хората никога не са спирали да изграждат стени

Тодора Радева и Оля Стоянова
Снимка: Даниел Ненчев

На 9 ноември стават точно 35 години откакто Берлинската стена не съществува. Годишнината е вдъхновение и за Фестивала на европейската солидарност, чиято основна програма е през ноември. Фестивалът за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени и академични събития с над 100 участници.

Все повече стават стените. Използваме образа и символа на стената, която пада, но си давам сметка, че стените стават все повече и всъщност, хората никога не са спирали да изграждат стени. Това коментира в Радио София писателката и журналист Оля Стоянова.

"Такива са стените, които изградихме на границата с Турция, за да ограничим мигрантския поток, стената, която разделя израелци и палестинци, стената, която изградиха на границата между САЩ с Мексико, петметровата стена, която испанското правителство изгради в анклавите - Сеута и Мелиля, за да спре мигрантският поток от Мароко.

"Когато стените се използват като политическо оръжие става страшно. Става това, на което бяхме свидетели пред Народния театър. Това, за мен, е изключително обезпокоително и показва колко навременна е темата и фестивалът”, допълва Дора Радева от фондация „Прочети София“.

В “Събитието “Литературни срещи” ще обговорим стените през гледната точка на различните писатели. Имаме една литературна инсталация “Стена”, в която са включени текстовете на Йоана Елми и Стефан Иванов. Точно там Йоана Елми е извадила статистика, че след Втората Световна война стените са били седем, когато пада Берлинската стена са били 15 в света, а допреди няколко години са вече 87”, допълва Дора Радева.

“За съжаление, доста стени имаме за преодоляване. Мога да изредя само някои от редицата проблеми - домашното насилие, което е най-добре разпознаваемият проблем, пред който се изправят жените в момента; редица стереотипи; грижовният труд, който извършват основно жените и който не се заплаща; разлика в заплащането; ниско представителство в политиката и всичко, което произлиза от него”, казва Виктория Петрова от Български фонд за жените, които пък отбелязват 20-годишнината си с конференцията “Феминизмът е за всички”.

На конференцията се очакват над 200 гости - представители на различни граждански организации и институции, медии, активисти и други. Събитието е отворено и всеки, който иска, може да присъства, като трябва единствено да си направи предварителна онлайн резервация.

“Идеята се роди, след като Тодора Радева ме покани да участвам във фестивала и всъщност се оказахме изправени пред стената на това, че аз съм отвъд Океана, а по-голяма част от съществуването ми в България, преминава през такава стена - на виртуалното. Предложих да направим нещо, което не се вижда много в България, нарича се литературна инсталация.

Това е един по-интересен опит за съпреживяване на литературата в пространство като галерийното. Направихме един акроним СТЕНА, който ни дава пет думи, които описват настоящето - самота, тъга, емиграция, носталгия и аномия. Заедно със Стефан Иванов, всеки от нас предложи една своя интерпретация на този акроним”, казва Йоана Елми, която се включва във Фестивала на Европейската солидарност с инсталацията “Стена”. Инсталацията може да бъде видяна на от 14 до 16 ноември в галерията.

Чуйте целия разговор с всички събеседници на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13