Какви са скритите опасности на сметките от "Топлофикация – София" обяснява Богомил Николов - председател на асоциация "Активни потребители". По думите му, в бележката, която пристига от дружеството, потребителите трябва да се вгледат в графа "вход-сграда". В случаите, когато целия вход използва парно, без да го манипулира, тази такса не трябва да надвишава 5%.
"Така е във всички нормални случаи и тогава никой нямаше да й обръща толкова внимание, тя е незначителна на фона на общото ползване. Но тази сума "вход-сграда" започне ли да нараства като дял, това е сигнал за проблем. Това означава, че или някои хора са се отказали и не ползват, тогава системата става по-неефективна или някой краде. В общата сума влиза именно, когато някой ползва услугата без да му се отчита", обясни Николов.
Той добави, че няма възможност за самоконтрол от страна на съседите, тъй като те не виждат какво количество топлоенергия е отчетена на останалите апартаменти.
"Политиката в България, по отношение на централното отопление дезертира някъде около 2000 – 2001 г., защото тогава спряха субсидиите и цената тръгна рязко нагоре. Голямото изключение е за сградите, които са построени след 2001 г., защото тогава влезе нормативно изискване да са с хоризонтални щрангове. Така всеки апартамент има собствен топломер и няма драми. Драмата основно е при старите панелки, където щранговете са вертикални", посочи Богомил Николов.
Според него, министърът на енергетиката има право да налага санкции до 5000 лева на всеки, който ползва централно отопление, без това да се отчита, но за 20 г. в България няма наложена нито една подобна глоба.
Николов посочи, че само с поведението си, потребителите могат да намалят с около 30% сметките си отопление.
"Без никакви инвестиции, без смяна на дограма, без топлоизолация, само с енергоспестовно, икономично поведение можем да спестим до 30%. Масово българите обичат да си отварят прозорците "на ножица" отгоре и така седи цял ден. Това е най-енергийно неефективният начин, така губите най-много топлина. Ако искате да губите най-малко топлина, най-малко енергия и най-малко пари – отваряйте целия прозорец. Ако е през януари, 30 секунди са достатъчни да обърнат целия въздух и затваряте“, каза Богомил Николов.
Той посъветва потребителите да обърнат внимание на какво разстояние е поставен хладилника от стената. Ако той е допрян плътно до стената, това натоварва топлообменника. Той не може ефективно да охлажда и това кара помпата да се задвижва повече, което натоварва сметката за ток.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..