Родителите са основаната целева група, каза пред Радио София Антоанета Василева от Националния център за безопасен интернет.
"Родителите са ключови за основата на децата и тяхното добруване в интернет. Когато говорим за деца до 10-12 години разчитаме и съветваме родителите да развиват у децата критично мислене, анализ на информация и как комуникираме. Правилата за онлайн комуникация са абсолютно същите и за офлайн пространството", обясни Василева.
Тя добави, че все по-често се наблюдават агресия и обиди във Вайбър групите на класовете, а родителите биха могли лесно да забележат това.
"Съветваме родителите на деца до около 12 г. да използват "родителски контрол" – софтуери, с които те могат да мониторират онлайн преживяванията на децата", посочи Антоанета Василева.
По думите й, е необходимо родителите да разбират нуждите на децата си в онлайн пространството, а когато видят, че нещо е нередно да съумеят да реагират и да коригират ситуацията. Ако нещо ни смущава в общуването между децата е важно да го изговорим със своето дете по спокоен начин, казва Антоанета Василева.
В Центъра за безопасен интернет често получават запитвания от родители какво да правят в конфликтна ситуация.
"Това, което ние обикновено правим е да овластим и родителя, и детето. Децата обичат сами да се справят с проблемни ситуации и е много важно да се дадат тези инструменти. По отношение на конфликтите между деца, най-големият проблем е агресията, която непрекъснато я засичаме, както и вербално и физическо насилие. Никой, нито вкъщи, нито в училище, освен в малък процент, не учи децата как да се справят с конфликтни ситуации. Как да се случат и как да се чуват какво казват", изтъкна Антоанета Василева.
Според нея е добре родителите да знаят, че доверието между децата и родителите се нарушава, когато навлизането в личното пространство на детето се случи, без то да ни е поканило в него.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..